Maailm

NASA uurimisjaam Juno hakkas Jupiteri ümber tiirlema: sond piilub planeedi paksu pilvekihi alla (7)

Piret Pappel, 5. juuli 2016, 07:01
Juno mudel NASA laborisFoto: NASA/AUBREY GEMIGNANI
Viis aastat tagasi Maalt kosmosesse lennanud uurimissond Juno hakkas töökalt ümber Jupiteri tiirlema, teatas NASA.

Sond sooritas täna hommikul mootoritega 35 minuti pikkuse pidurdusmanöövri ja on nüüd hiidplaneedi gravitatsiooniväljas. Sellest andis kinnitust Maale saadetud raadiosignaal. NASA juhtimiskeskuse töötajad tervitasid seda tugeva aplausiga.

Juno uurimismeeskonna juht Scott BoltonFoto: RINGO CHIU

Samal teemal

Juno teeb järgneva 20 kuu jooksul 37 tiiru ümber Jupiteri ja uurib selle magnetvälja ning atmosfääri koostist. Tänahommikuse manöövriga sättis Juno end ellipsikujulisele orbiidile ja teeb planeedi ümber tiiru 53 päevaga. 

Oktoobri keskel lülitab sond uuesti mootorid sisse ja liigub 14-päevasele orbiidile. Oma kõige madalamate tiirude ajal liigub Juno Jupiteri pilvekihist kõigest 4700 kilomeetri kõrgusele.

Siiani pole ükski uurimisjaam liikunud hiidplaneedile nii ohtlikult lähedal. Jupiter pöörleb kiiresti ja sel on ülitugev magnetväli. Teadlased on välja arvutanud, et kui Juno hakkab 2018. aasta veebruaris oma tööd lõpetama, on see saanud nii suure kiirgusdoosi, kui inimene kogeks saja miljoni röntgenuuringu käigus.

Kaitseks kiirguse eest on Juno pardaarvuti ja mõõteriistad ümbritsetud titaankilbiga, kuid tõenäoliselt on kosmosesondi aparatuur missiooni lõpuks saanud kiirguskahjustusi.

Foto: Kuvatõmmis

Kõige rohkem huvitab teadlasi see, kui palju on Jupiteril hapnikku ja vett. Selle teadmine aitab selgitada, kuidas Jupiter tekkis. Oletatakse, et hiidplaneet võis alguse saada oma praegusest asukohast eemal. Kuna Jupiter on kõige suurem planeet terves Päikesesüsteemis, aitab selle sünnilugu täpsustada kogu meie planeedisüsteemi kujunemist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee