EHMUNUD: Inga Raitari tütar (vasakul) sai statistikaametilt hirmutavalt käskiva kõne osaleda leibkonna sissetulekuid uurivas küsitluses. Foto: Mati Hiis
Liis Vaksmann 5. juuli 2016 04:00
"Te kas tulete kohale, või tuleme meie," öeldi statistikaametist noorele neiule, kes oli sattunud uuringu valimisse.

Kolmapäeval helistas statistikaamet Inga Raitari 22aastasele tütrele, teatamaks, et too on uuringu tarbeks välja valitud. "Talle ei selgitatud, mille alusel ta sinna valimisse oli sattunud," imestab ema.

"Teatati vaid, et nad olid saatnud talle eelnevalt ka kirju, mis hiljem selgusid, olid läinud rämpsposti. Sisuliselt kästi kahe päeva pärast nende juurde tööjõu-uuringule minna."

Inga nendib, et tütar oli telefonikõnest ehmunud. "Ta oli segaduses ja tuli minu juurde küsima, mida ta nüüd tegema peab, sest talle anti kohustus ­uurida minu kohta välja terve hulk "tarvilikke" andmeid."

Küsimused, millele tütar pidi vastused leidma, kätkesid Inga töid ja tegemisi. "Kui kaua ja kus töötan, millised on meie pere sissetulekud, millised töökohad on mul olnud ja nii edasi," toob Inga näiteid.

"Tütar ütles neid küsimusi kuulates, et ta ei tea seda kõike. Selle peale aga vastati: "Teil on vaja see kindlasti enne siia tulekut välja uurida."

Seepeale uuris tütar, kas ta peab ikka kohale minema, kuna tal oli plaanis just siis Lõuna-Eestisse oma ema raamatu esitlusele minna. Vastus oli resoluutne: "Siis tuleb keegi juba teie juurde!"

Nii ema kui tütar on nõutud. "Miks peaks minu laps uurima minult välja minu ettevõtte kohta seda, mida statistikaamet võiks võtta ametlikest registritest? Miks peab ta üldse seda teadma, ja kui ei tea, siis kindlasti välja selgitama?" on Ingale arusaamatu.

"Ja miks on vaja ehmatada noort inimest sellise ametkondliku suhtlusstiiliga "või muidu tuleme ise"? See kõlas peaaegu nagu kutse ülekuulamisele."

Statistikaameti kommunikatsioonijuht Anu Ots selgitab Õhtulehele, et tegemist on tööjõu-uuringuga (ETU). "Andmeid kogutakse terve valimiisiku leibkonna kohta. See ka selgitab, miks olid küsimused ema kohta," sõnas Ots.

"Uuringus osalemine on vabatahtlik ja seega mingit kohustust osaleda ei ole."

Valimisse sattunuid ja vastamisega nõustunuid küsitletakse kokku neljal korral: kahel järjestikusel kvartalil ja uuesti aasta pärast samadel aegadel.

"Intervjuus osalemiseks on mitu võimalust – kõige rohkem tehakse intervjuusid silmast-silma ja kodukülastusena, aga kui isik küsitlejat koju ei soovi, lepitakse kokku mõni muu sobiv koht, nagu kohvik, raamatukogu jne. Kordusküsitlusel ja erandkorras esmakordsel küsitlusel võivad isikud vastata ka telefoni teel."