Eesti uudised

Uudist täiendatud kell 11.34!

Kas linnu uputavad paduvihmad ongi meie tulevik? (11)

Piret Pappel, Liis Lehto, 5. juuli 2016 04:00
Foto: facebook Magnus Urva / kaader videost
Pühapäeval Tartus veerand­tunniga otsekui oavarrest alla lahmanud vihmavesi uputas madalamad ristmikud ja pani kanalisatsiooni nõiakaevudena tagurpidi üle ajama. Tartu Veevärgi juhi hinnangul on see kliima soojenemise tagajärg ja sarnasteks vihmadeks tuleb üha rohkem valmis olla.

Kui jätta kõrvale Toomemäel tenniseväljakutele varisenud nõlv ja veekahju kannatanud hooned ning sõidukid, oli tartlaste sõnul paar tundi pärast sadu tänavatel uputuse jälgi juba raske märgata. Tagasi tuli küll panna paigast nihkunud kaevuluuke ja politsei korjas kokku peaaegu paarkümmend auto numbrimärki, mis olid hooga lombist läbi sõites eest ära pudenenud, kuid tulvaveed olid taandunud.

LEITUD NUMBRID: Lõuna prefektuur teatas oma Facebooki lehel, et tänavatelt on üles korjatud numbrid, mida eile sai kätte politseist, hiljem antakse need üle ARKile. Foto: Politsei

Samal teemal

Sadu oli tõesti erakordne, kinnitab riiklik ilmateenistus, kes kogub ametlikke andmeid Tartust paarikümne kilomeetri kaugusel Tõraveres. "Äikesepilve serv puudutas ka Tõraveret, eriti tugev sadu kestis pisut enam kui veerand tundi (kell 13.01–13.18). Peaaegu tunniga sadas maha 9,6 millimeetrit sademeid, aga põhiosa neist tuli ikka sellesama veerandtunniga," kinnitas Tartu–Tõravere meteoroloogiajaama meteoroloog-tehnik Inge Leitu.

Tartu ülikooli füüsikahoone katuselt saadud andmete põhjal sai Tartu kaela pisut üle 20 millimeetri sademeid ja tuule kiirus ulatus 19 meetrini sekundis. Leitu sõnul on äikese ajal tuuleiilid puhangulised ja kohati võisid need olla veel tugevamad.

Tartu Veevärgi juht Toomas Kapp on kokku arvestanud, et 20 millimeetrit sademeid tähendab kogu Tartu peale 780 000 kuupmeetrit vett. Kapp rääkis eile Tartu Postimehele, et kesklinnast Turu tänava lõpuni ulatuv tunnelkollektor, mis mahutab 20 000 kuupmeetrit vett, täitus mõne hetkega. Kapp märkis, et toimunu peaks meid mõtlema panema, et kliima soojenedes võivad sellised vihmad sageneda ja sellega tuleks hakata nii tänavate kui ka majade planeerimisel arvestama.

VAJAB KUIVATAMIST: Uputus Tartu Ülikooli Maarjamõisa kliinikumis ei ohustanud arstiabi andmist. Foto: Aldo Luud

Uputuse tõttu kannatas Tartus Maarjamõisa haiglagi – nii uutes korpustes kui ka vanemates majades pääses vesi hooneisse. "Arstiabi andmist hoonesse sattunud vesi ei ohustanud," kinnitas kliinikumi pressiesindaja Kristi Tael Õhtulehele.

Kliinikumi uutel korpustel on ehitusfirma antud garantiiaeg, mistõttu oli ehitusfirma eile haiglas ja hindas koos kliinikumi spetsialistidega asjaolusid. "Hetkel kontrollitakse olukorda, üldiselt vajavad ruumid vaid kuivatamist. Praegu on vara öelda, kui suur on varaline kahju haiglale," lisas Tael.

Õhtuleht uuris ka Seesami kindlustuselt neile nädalavahetuse tormi kohta teada antud kahjudest. "Lõuna-Eestis on toimunud ja seni meile teada antud 13 kahjust, nendest Tartumaal või Tartus registreerisime 9 kahju. Tormisest nädalavahetusest on vaid päev möödas, nii et kahjuteateid saabub meile arvatavasti juurde," selgitab Seesam kindlustuse turundusjuht Tiia Prööm.
Tema sõnul on kahjude suurus veel väljaselgitamisel, kuid nende 13 juhtumi kahjusumma jääb kokku 25 000 euro kanti. Kõige suurema kahju, mis on hinnanguliselt 5000 eurot, tekitas tormis majale ja kõrvalrajatistele kukkunud puu.
"Kahjud ongi enamasti seotud hoonetele ja sõidukitele kukkuvate puude ja tugevatest sademetest põhjustatud veeleketega. Tuul viis seekord endaga kaasa ka ühe batuudi, peotelgi ja päikesevarju," sõnab Prööm.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee