Eesti uudised

Peaminister ELAK-ile Brexitist: hea otsus on Eestile olulisem, kui kiirem otsus (13)

Toimetas Andra Nõlvak, 4. juuli 2016 15:44
Foto: Jörgen Norkroos
Peaminister Taavi Rõivas andis täna Riigikogu Euroopa asjade komisjonile ülevaate eelmisel nädalal Euroopa Ülemkogul toimunud arutelust seoses Ühendkuningriigi referendumiga ja selle tulemustest tingitud edasistest sammudest.

"Peaminister David Cameron andis Ülemkogul teada, et tema ei saa oma riigi nimel Euroopa Liidust lahkumisavaldust esitada ning selle üle otsustamine jääb tema järglasele ehk uuele valitsusjuhile, kes eeldatavasti asub ametisse sel sügisel," lausus Taavi Rõivas. "Eestil austab seda soovi, sest meie vaatenurgast on kiire otsuse asemel märksa olulisem, et protsessi tulemusel sünnib hea ja kaalutletud otsus, mis võimaldab Ühendkuningriigil jääda Euroopa Liiduga lähedastesse suhetesse."

Samal teemal

Peaminister Rõivas rõhutas komisjoni istungil, et Eesti ja Euroopa huvides on, et see suhe jääks igal juhul võimalikult lähedaseks. "Näen ka teiste Euroopa Liidu valitsusjuhtide ja riigipeade soovi, et omavahelistes suhetes jätkuksid ka liidu neli põhivabadust – inimeste, kapitali, kaupade ja teenuste vaba liikumine," selgitas ta. "Kuid loomulikult sõltub palju sellest, millist suhet Euroopa Liiduga soovib järgmine Ühendkuningriigi valitsus."

Peaministri sõnul jõuti 27 liikmesriigi kohtumisel üksmeelele, et Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevases suhtes peab olema tasakaal vabaduste ja kohtustuste vahel. "Näiteks on väga selge seos ligipääsul siseturule ja Euroopa Liidu neljal vabadusel. Keegi ei saa hüvesid ilma kohustusteta," ütles Rõivas.

"Ühendkuningriik on ja jääb oluliseks osaks Euroopast nii poliitiliselt, majanduslikult kui ka julgeolekuküsimustes," rõhutas peaminister ja lisas, et head suhted brittidega on tähtsad nii Euroopa Liidule kui ka Eestile. "On oluline veel kord märkida, et kindlasti ei vähene Brexiti kontekstis Ühendkuningriigi roll NATO-s ja teistes organisatsioonides."

Samal teemal

08.06.2016
Kaks nädalat pärast rahvahääletust valitseb Suurbritannias peataolek
04.06.2016
Aivar Sõerd: Brexit mõjutab Eesti riigieelarvet negatiivselt
01.06.2016
Brexit mõjutab turgude olukorda
01.06.2016
BREXIT: Helmut Kohl soovitab Euroopa Liidul aeg maha võtta