Eesti uudised

Torm laastas Lõuna-Eestit: Tartu oli otsekui sõjatanner (6)

Mattias Tammet, 4. juuli 2016 04:00
HULLJULGE: Mõni autoomanik otsustas siiski proovida sügavast veest läbisõitu. Foto: Facebook Magnus Urva / kaader videost
Eilne torm laastas enim Lõuna- Eestit ja Tartu oli otsekui sõjatanner: kõikjal murdunud puud, kaubanduskeskustes ja tänavatel uputused.

Tartus jäi kanalisatsioonisüsteem hiigelvee ärajuhtimisega hätta ja osa kaevudest muutus purskkaevudeks. Riia maantee viaduktialune uputas, sinna jäi mitu autot kinnigi.

Tartu Veevärk ehitas Riia maantee viadukti all välja teise lahkvoolse toru, et tulla toime just seesuguste valangutega. Ettevõtte spetsialistid ütlesid, et sellist valingvihma nagu eile, pole nad varem näinud ning päästma tuli hakata enda pearajatisi, vahendab ERR.

Vihm pani varisema ka osa tenniseväljakute kõrval Toomemäe nõlvast. Suurveega olid hädas mitmed hooned.

NAGU VÄLISMAAL: Märgatavaid maalihkeid on Eestis üsna harva, nii et vee hammustatud tükk Toomemäest tunnistab tormi suurt jõudu. Foto: Aldo Luud

Uputas nii vastvalminud Kvartali kaubanduskeskuses kui ka TÜ kliinikumi ambulatoorses osakonnas. Administraatori sõnul olevat vett päris ohtralt sisse pressinud, aga kella 17 ajal oli suurem osa sellest juba koristatud.

Torm tegi suure hävitustöö Valgjärve discgolfi rajal, üks mängijatest jäi Delfi teatl kukkuva puu alla ning viibib haigla­ravil. Taheval viis tuul majadelt katusetükke.

Vihm tekitas erilist muret Raadi lennukiangaaris, kus esietendus õhtul Musta Kasti teatri lavastus "Nornide mängud".

"Praegu me koristame ehk siis näitlejad veavad kärudega vett välja, mõned hõõruvad seda laiali, leiutame erinevaid tehnikaid, kuidas meie etenduse koht saaks õhtuks selleks valmis, et publik tuleks," selgitas lavastaja Jaanika Juhanson ERRile.

UUS VEEKOGU: Tartu ülikooli raamatukoguni viiv trepikärestik. Foto: Mart Oper / kaader videost

Paadid läksid põhja

Et torm tekkis järsku, tuli G4Si vetelpäästjatel Pühajärvel appi minna mitmele paadiseltskonnale. Kell 13.05 said vetelpäästjad paadilaenutusest info, et neile helistas mees, kes koos 12aastase tütrega ei jõudnud enne äikesetormi kaldale, sest oli liiga kaugel. Appi tõtanud vetelpäästjad leidsid järvel uppuva paadi, millel vaid nina veest väljas, ja sealtsamast mehe ja tüdruku, teatas G4Si pressiesindaja Reimo Raja. Isa ja tütar olid sunnitud tormi käes uppuva paadi hülgama ja haarasid abi saabumiseni kinni ühel saarekesel olnud puurondist. Rannavalvurid võtsid mehe ja tüdruku oma paati, tegid uppuva paadi veest tühjaks, panid sleppi ja sõitsid tagasi kaldale.

Varsti selgus, et järvel peaks olema ka teine paadiseltskond, kes ei ole tagasi pöördunud. Pärast mõnda aega järvel tiirutamist märkasid vetelpäästjad ühel saarel erksavärvilisi päästeveste - naine oma vanemate ja kolmeaastase pojaga oli tormi eest varjunud RMK puhkemajja. Nendegi paat oli tugeva vihmasajuga vett täis läinud ja uppunud. Telefoni, millega abi kutsuda, neil ei olnud. Vetelpäästjad aitasid inimesed oma paati, kallasid uppunud paadi veest tühjaks, võtsid sleppi ja sõitsid tagasi kaldale. Mõlema paadi kõikidel hädalistel olid seljas päästevestid.

Samal teemal

14.06.2016
Eesti ilm on alati põnev olnud, aga miks ta meid just tänavu vihma, äikese ja tormidega piinab?
06.06.2016
ÜLE VEERAND MILJONI EURO | Lõuna-Eesti tormimöllu järel - millised on kahjud?
05.06.2016
Kas linnu uputavad paduvihmad ongi meie tulevik?
04.06.2016
VIHMASTATISTIKAT: eile Tartut uputanud sadu kestis vaid veerand tundi