Juhtkiri

Juhtkiri | Pangad tahavad hakata pangaarvetelt raha näksima (35)

Õhtuleht.ee, 3. juuli 2016, 18:24
Foto: MATI HIIS
Juhtunud on see, millest juba ammu sosistati – kaks Eesti suurpanka on kehtestanud negatiivse intressi, Swedbank kehtestas selle teistele pankadele, SEBis peaksid aga ettevõtted hakkama valuuta pangas hoidmisele peale maksma 0,4 protsenti aastas. Ning mida rohkem pangad kinnitavad, et eraisikute hoiustele negatiivset intressi ei tule, siis kindlasti on nõukaaegsete rahareformide ja rublade lepalehtedeks muutumisega tundlikuks muutunud põlvkonna seas neid, kelle jaoks tundub vana hea sukasäär säästude hoidmiseks järjest mõistlikuma alternatiivina. Sest küllap kui pankade kasum kahaneb, vaadatakse senisest himurama pilguga ka eraisikute arvete poole nende väiksemaks näksimise mõtetega.

Oli ju krooniajalgi säästude valuutaks vahetamise paanika, kui kardeti krooni devalveerimist. Hoolimata pangajuhtide kinnitustest, et kroon seisab kindlalt, seisid valuutavahetuspunktides sama kindlalt pensionäride järjekorrad, üritades päästa, mis päästa andis.

Ettevõtted peavad nüüd arvutama, kas odavam on raha välismaa pankadesse viia või lahendada olukord muul moel. Eraisikutest hoiuste omanikud – see on sisuliselt kogu rahvas, sest kõik palgad, pensionid ja toetused laekuvad ju pangaarvetele – vajavad aga poliitikutelt selgeid kinnitusi, et pankadel ei lubata hoiuste arvelt matti võtta.

Negatiivse intressi põhjus on seiskunud majanduskasvus, kus ettevõtted, pangad ja eraisikud ei leia vabale rahale kuidagi mõistlikku kasutust ja kasvavad säästud väljendavad ka ebakindlust tuleviku suhtes. Iseasi, kas seisva raha negatiivse intressiga maksustamine ikka aitab seda raha ringlusse sundida. Sest kas majanduskasv ja tarbimise suurenemine saab ikka olla lõputu? Võib olla on meie senine majandusmudel end lihtsalt ammendunud samamoodi, nagu räägitakse naftaajastu lõpust ning nagu kukkus kokku Eruoopa senine julgeolekuarhitektuur pärast Venemaa tegevust Ukrainas. Vana süsteem enam ei tööta ja uut veel ei ole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee