Eesti uudised

Mikk Targo: popkooripeo repertuaari jätkub kauemaks kui sada aastat 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 1. juuli 2016 12:41
Popkooripeo ellukutsuja ja korraldaja Mikk Targo Mati Hiis (Õhtuleht)Foto: MATI HIIS
Laupäeval kell 19 toimub Tartu laululaval järjekorras juba viies popkooripidu, kus publiku ette astuvad tänavu esimest korda solistide asemel bändid.

Koorilauljatel, aga ka kõigil teistel popkooripeol osalejatel on harukordne võimalus üheaegselt laval olla ja laulda selliste bändidega nagu Apelsin, Mahavok, Fix, Traffic, Karavan, Kukerpillid, Justament ja Põhja-Tallinn.

Samal teemal

Popkooripeo kunstiline juht Mikk Targo ütleb, et bändid kaasati ühest küljest seetõttu, et lisada juba traditsiooniks kujunenud peo vormi midagi huvitavat ja põnevat. Teiseks ja olulisemakski põhjuseks on aga korraldaja sõnul see, et mitmel bändil on seljataga juba väga pikk ajalugu. „Fix alustas 1968. aastal ja Kukerpillid 1972. aastal. Ega tea, kauaks neid veel lavale jätkub, kuid praegu on see rivi kõik veel olemas ja on hea võimalus neid koos meie uute tegijatega laval näha,” tõdeb Targo.

Targo meenutab, et viis aastat tagasi alguse saanud popkooripeo korraldamine oli peas tiksumas juba hulga varem. Viimane impulss oli aga 2011. aasta koolinoorte laulupidu, kui traditsiooniliste koorilaulude kõrval kõlasid Mahavoki „Mägede hääl” ja Ultima Thule „Liivimaa pastoraal”. „Olin ise publiku hulgas ja kui need kaks laulu kõlasid, siis rahvas tõusis püsti ja hakkas kaasa laulma. Tekkis topeltenergia ja ma sain aru, et tuleb hakata tegutsema. Leidsin endale toredad mõttekaaslased ja heitsime kooridele kinda, et näha kuidas sellisele mõttele üldse reageeritakse,” meenutab Targo popkooripeo algust. Koorid võtsid ettepaneku kiirelt omaks ja juba esimese nädalaga tuli üle 5000 soovija. Korraldajatel tuli registreerimine lukku panna, sest Tartu laululavale rohkem lauljaid lihtsalt ei mahu.

Sandra Nurmsalu esinemas 2014. aasta popkooripeol. Foto: Mari Luud (Õhtuleht) Foto: Mari Luud (Õhtuleht))

Aasta-aastalt on korraldus läinud ladusamaks ja kooriseaded kindlamaga käega tehtuks. Mis kõige tähtsam, kooride huvi pole viie aastaga vähenenud. Targo kinnitab, et huvi Popkooripeo vastu on sama võimas ja tore kui viis aastat tagasi.

Miks sai toimumiskohaks just Tartu? „Kõik üritused ei pea ju Tallinnas olema,” vastab Targo ja lisab, et Tallinna lauluväljak jääkski sellise peo jaoks liiga suureks. „Ka logistiliselt on Tartu Kesk-Eesti kooride jaoks kohaletulekuks parem paik,” on peo korraldaja veendunud.

Just parajalt suurel Tartu lauluväljakul tekib mõnus ja hubane õhkkond ning Targo ei näe probleemi, kui on natukene küünarnukitunnet: „Publik saab ju endale osta lauluvihiku ja seda nad ka väga suure rõõmuga teevad. Tegelikult ei laula neid laule ainult laulukaaretäis, vaid terve lauluväljak. Publik on osa meie etendusest. ”

Targo on kokku arvutanud, et kui arvesse võtta ka tänavune pidu, on popkooripeol laval olnud 15–16 000 lauljat, üle 50 solisti ja 150 laulu on saanud endale uued koori- ja bigbändiseaded. „Popkooripeo põhieesmärk ja nõue on see, et esitusele tulevad Eesti autorite laulud, see on puhas sinimustvalge üritus,” selgitab Targo ja lisab, et peo programmi kokku pannes lähtub ta sellest, et esitusele tuleks nii vana kulda kui ka täiesti uut materjali. „Repertuaari igatahes jagub. Olen naljaga pooleks öelnud, et meie üritus kestab veel sada aastat ja tundub, et materjali jagub kauemakski,” naljatab peo kunstiline juht ja algataja.

----------------------

31 poplaulu

Laupäeval toimuva popkooripeo repertuaaris on 31 laulu Eesti estraadi-, pop- ja rokkmuusika varasalvest.

Peole on hoogu andmas sajad tantsijad. Dirigendipuldis on tänavu Veronika Portsmuth, Janne Fridolin, Lauri Breede ja Siim Aimla.

Juba traditsiooniks saanuna saadab ühendkoori Estonian Dream Big Band, õhtut juhib talle omasel humoorikal moel Gaute Kivistik.

Samal teemal

12.10.2019
KUULA | Mikk Targo avaldas loo, mis ootas oma sündi 25 aastat
03.06.2016
GALERII | Nii möödus Popkooripidu Tartus