NATO lippFoto: AFP PHOTO/ARMEND NIMANI
Toimetas Gerly Mägi 30. juuni 2016 17:55
Valitsus otsustas tänasel kabineti nõupidamisel eraldada üle 13 miljoni euro liitlasvägede vastuvõtmisega seotud kuludeks, mille sees on muu hulgas uute kasarmute ehitamine.

"Kuna liitlaste kohaloleku suurendamine on Eesti julgeoleku huvides põhimõttelise tähtsusega ning valitsuse ülesanne on luua selleks kõik vajalikud tingimused, siis sellise otsuse langetamine nädal enne NATO tippkohtumist Varssavis, oli väga oluline," lausus peaminister Taavi Rõivas. "Sellega me kinnitame üheselt, et Eesti on liitlaste vastuvõtmiseks valmis."

Liitlaste pataljonigrupi ülalpidamiseks on vaja teha lisakulutusi. Valitsus jõudis üksmeeleni, et Eesti on pataljoni võõrustamiseks valmis ja selle tarvis investeeritakse esialgu 11,57 miljonit eurot kahe uue kasarmu ehitamiseks, mis peaks valmima 2017. aasta sügiseks.

Kaitseminister Hanso ütles, et kahe kasarmu rajamist Tapale tuleks alustada võimalikult kiiresti ehk veel sel aastal, et tagada parim vastu võtva maa toetus meie kaitset tugevdama tulevatele liitlasüksustele.

"Tapal avasime just liitlassõduritele mõeldud kasarmu 300 sõdurile, aga eeldatav siia tulev üksus on 800–1000meheline, seega peame rajama kasarmuid juurde," ütles Hanso. "Korralikud elamis- ja teenimistingimused on vähim, mida me saame oma liitlastele nende toetuse eest pakkuda. Meie eesmärgiks on tagada eeskujulikud tingimused nii olmeks kui väljaõppeks."

Lisaks kasarmute ehitamisele kulub üle 800 tuhande euro ka siseministeeriumi ning politsei- ja piirivalve haldusalas liitlasvägede personali, tehnika ja teabe kaitsmiseks väljaspool Tapa kasarmuid.

Valitsus kinnitas tänasel valitsuse istungil ka Eesti seisukohad 8.–9. juulil Varssavis toimuvaks NATO tippkohtumiseks, kus defineeritakse, milline on NATO pikaajaline kaitse- ja heidutushoiak ning milline on NATO kohaloeks Eestis.

"Minu eesmärk on Varssavis põlistada Wales’is heaks kiidetud NATO valmiduse tegevuskava raames saavutatu. See tähendab 24/7 toimiv NATO õhuturbe missioon Ämarist, võimsamad ja kiiremad NATO kiirreageerimisväed, NATO staap Eestis," ütles peaminister Rõivas.

Teiseks on eesmärk suurendada liitlasvägede kohalolu Eestis. Eesti jaoks tähendab see võitlusvõimelist, pikaajaliselt etteplaneeritavat ja püsivat pataljoni suurust lahinggruppi ehk kuni tuhande inimese pidevat kohalolekut Eestis.

Samal teemal

Kommentaarid  (72)

TTT 1. juuli 2016 15:14
Selle raha eest oleks saanud 70-80 peret omale maja, kus lapsi kasvatada.Ehitajd väikeetevõtjad tööd saanud.Mis jällegi oleks omakorda majandust turgutanud.Aga meil läheb ehitusrahad kõik ühte kohta omadele poistele ja siis see rändab Eestist välja.
Pootin 1. juuli 2016 08:50
Nutikas eeltöö ja lähenemine oma armeed innukate väikeriikide ülalpidamisele sättida, Putin ju kohe ründab!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS