Tartu ÜlikoolFoto: Aldo Luud
Marit Mets 30. juuni 2016 12:36
“Ma ei läinud juurat õppima mitte eesmärgil, et hakata sellel erialal töötama, vaid et saada juriidilisi teadmisi, mis ei jookse üheski eluvaldkonnas mööda külgi maha,” kirjeldab Tartu Ülikooli juuratudeng Helin, miks sai valik tehtud just õigusteaduse kasuks.

Eesti suuremates ülikoolides käib praegu avalduste vastuvõtt. Avalduste arvu number suureneb iga päevaga - jätkuvalt soovivad tulevased üliõpilased alustada õpinguid IT- ja juuravaldkonnas, populaarne on ka arstiteadus.

Tallinna Tehnikaülikooli õppespetsialisti Kirsti Naabri sõnul on hetkeseisuga TTÜ esimese astme õppesse esitatud üle 3800, kogu ülikooli peale kokku 5100 avaldust. Kandideerijate elu on tehtud lihtsamaks - erinevalt eelmistest aastatest on pooltel erialadel lävendipõhine kandideerimine, ehk kui õpilane täidab sisseastumisnõuete miinimumi, on talle õppimiskoht garanteeritud. “Tudengid saavad kindlustunde kiiremini ega pea suve lõpuni pingeridades tiksuma, ülikoolide vahel pendeldamist on samuti vähem,” sõnas õppespetsialist. Edetabeli tippu kroonib endiselt IT, majandus- ja sotsiaalalad on alati populaarsed, lisas Kirsti. Kui sisseastumine ei õnnestu, saab kaaluda näiteks tasulise avatud õppe varianti. TTÜ-sse saab avaldusi esitada kuni 5. juulini.

Tallinna Ülikooli õppespetsialisti Merit Paisti andmetel on tänaseks sisse antud juba üle 3600 avalduse. “Populaarsemad erialad on bakalaureuseastmes sarnaselt eelmistele aastatele õigusteadus, psühholoogia, haldus- ja ärikorraldus ning informaatika. Magistriastmes on populaarsemad eripedagoog-nõustaja, sotsiaalpedagoogika ja organisatsioonikäitumine,” kinnitab õppespetsialist. Sel aastal on bakalaureuseõppes avatud mitu uut eriala – integreeritud kunst, muusika ja multimeedia, Euroopa nüüdiskeeled ja kultuurid, integreeritud tehnoloogia ja käsitöö ning poliitika ja valitsemine. “Magistriõppes on uued erialad võõrkeeleõpetaja ning maastike ökoloogia. Samuti avab TLÜ ühisõppekavad koostöös teiste ülikoolidega: “Kunstiõpetaja on tänavu ühisõppekava koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga ning muusikaõpetaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga,” lisab Paist. TLÜ võtab avaldusi vastu 5. juulini.

Tartu Ülikooli esimese astme õppesse on laekunud üle 6200 avalduse, ülikooli peale kokku aga 8052. Tihedaima konkurentsiga eriala on arstiteadus, kuhu ihaldavad õppimiskoha saada ligi 629 õpilast. Arstiteadusele järgnevad informaatika, õigusteadus ja füsioteraapia. TÜ õppespetsialisti Kaja Karo sõnul on 10 uut või reorganiseeritud õppekava nii esimeses kui ka teises õppeastmes, bakalaureuseõppes näiteks bioloogia ja elustiku kaitse ning päranditehnoloogia, magistriastmes aga matemaatika ja statistika ning kunstide ja tehnoloogia õpetaja. Avalduste esitamine Tartu Ülikooli läheb lukku neljapäeval, 30. juunil.