Eesti uudised

Lein Haapsalu politseis: "Tegemist oli väga abivalmis meestega… oleme šokis!" (35)

Kristiina Tilk, 30. juuni 2016 06:00
LÖÖDUD: Lääne prefektuuri Haapsalu politseijaoskonna patrull­talituse juht Tarmo Tomson ütleb, et nad on juhtunust šokis ning midagi enamat öelda on veel vara. Haapsalu politseijaoskonna koridoris on hukkunud piirivalvurite fotod, nende juures avatud mälestusteraamat, kus soovijatel võimalik kaaslastele järelehüüe kirjutada. Esimese sissekande raamatusse tegi PPA peadirektor Elmar Vaher. Foto: Tiina Kõrtsini
MIS JUHTUS? Kahe piirivalvuri surmaga lõppenud õnnetusest andsid teada inimesed, kes nägid merel tühjalt tiirutavat patrullpaati.

"Tegemist oli väga töökate ja abivalmis meestega. Et öelda enamat… selleks on täna veel vara. Me oleme juhtunust samamoodi šokis nagu teisedki inimesed," kirjeldab politseikapten Tarmo Tomson meeleolu seoses kahe kolleegi hukkumisega.

Eilne tööpäev Haapsalu politseijaoskonnas algas leinaseisakuga. Eelmisel õhtul hukkusid merel patrullinud ja mingil põhjusel paadist vette kukkunud üleminspektor Tarmo Kammer (54) ja komissar Renee Kark (44).

Tarmo Kammer Foto: Tiina Kõrtsini

16 aastat piirivalves töötanud Haapsalu politseijaoskonna patrulltalituse juht Tarmo Tomson seisatab Tarmo ja Renee piltide ees.

Renee Kark Foto: Tiina Kõrtsini

Heidab neile põgusa pilgu ja ütleb, et kolleegid jõuti olla üheksa pikka aastat. Renee oli tegelikult töötanud piirivalvurina juba piirivalve taasloomisest alates 1991, Tarmo töötas Lääne piirkonnas piirivalvurina 1996. aastast.

Tarmo Tomsoni olek reedab, et parema meelega ta juhtunust üldse ei räägikski – tema silmis on kurbus ning hääl väriseb kergelt. "Pikki aastaid koos töötanud inimesed moodustavad lõpuks justkui pere. Ning pereliikmete lahkumine, eriti kui see juhtub nii ootamatult, on alati ränk," lausub ta.

Tööpäeva lõpp oli käeulatuses

Kaheliikmeline piirivalvepatrull läks merele teisipäeva õhtul kella 17 ajal. Ühtegi väljakutset sel ajal piirkonnas ei olnud. Patrulli logi näitas, et enne õnnetust kontrollisid piirivalvurid viimati kell 18.20 üht välismaa purjekat.

Enne õnnetust ja sellesse sattudes ei tulnud meeskonnalt abipalvet ega muud informatsiooni.

Österby sadamas kala õngitsenud mees ütles Õhtulehele, et sai õhtul sõbralt kõne, kus viimane teatas, et näeb Voosi kurgus kaldast paari kilomeetri kaugusel tühjalt kohapeal tiirutavat mootorpaati.

Patrullpaat millega piirivalvurid patrullsõitu tegid. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Esimene kõne häirekeskusse tuli kell 19.15, kella 19.45 ajal leidis teataja paadi lähistelt ühe uppunud piirivalvuri ning kella 20.05 ajal leidsid piirivalve töötajad teise ametniku surnukeha.

Tomsoni sõnul oli meeste tööpäev juba läbi saamas ning nad oleks pöördunud tagasi koju perede juurde. "Pidid kell pool üheksa õhtul lõpetama."

Tomson on piirivalves töötanud 16 aastat ning ühtegi sarnast õnnetust temale selle aja jooksul ei meenu.

Mis võis merel juhtuda?

Piirivalvurid läksid kontrollima paate, merel olijate kainust ja turvavarustust. Päästevõimekust meestel ei olnud, sest päästetöid minnakse tegema vähemalt kolmekesi. Kaheliikmeline patrull on aga igati tavaline.

OLETATAV ÕNNETUSPAIK: Koht, kus õnnetus täpselt juhtus, on Tomsoni sõnul veel selgitamisel, kuid esialgse info kohaselt juhtus see Voosi kurgu juures selle kõige kitsamas osas. Foto: Tiina Kõrtsini

Vaher kinnitas, et esialgu ei leitud ei paadil ega ka meestel väliseid vigastusi, kuid kindlasti tehakse ohtralt ekspertiise nii paadile kui ka surnukehadele. Vaheri sõnul on tõenäoline versioon, et tegemist on terviserikkest alanud õnnetusega.

Meestel olid seljas poolautomaatsed päästevestid, mis tähendab, et õhuga täitmiseks tuleb päästevesti nöörist tõmmata. Ühe hukkunu päästevest oli õhku täis, teise oma mitte.

OLETATAV ÕNNETUSPAIK: Koht, kus õnnetus täpselt juhtus, on Tomsoni sõnul veel selgitamisel, kuid esialgse info kohaselt juhtus see Voosi kurgu juures selle kõige kitsamas osas. Foto: Tiina Kõrtsini

Vaheri sõnul pole teada, kas teine mees tõmbas nööri või ei. Kohapeal olnud PPA töötajad aga märkisid, et on vähetõenäoline, et vestil oli rike, pigem ei jõudnud mees mingil põhjusel enam nööri tõmmata.

Teoreetiliselt poleks tohtinud ka paadi mootor omapäi tööle jääda, sest paadi juhil on kohustus hoida võtmenööri käe küljes. Kui juht üle parda kukub, tuleb võti süütest välja ja mootor seiskub. Ometi jäi võti mootorisse. Miks see nii juhtus, pole veel teada ja selle selgitab välja kriminaalmenetlus.

Suurel kiirusel tühjalt tiirutanud paati ei õnnestunud peatada isegi kohale saabunud päästjatel, kuigi seda prooviti. Kolmel korral heideti paadi sõukruvisse köit, mille propeller iga kord aga katki lõikas.

Paadi peatamist kaaluti ka helikopterilt, kuid sellest loobuti, et säilitada paadis valitsev olukord uurimise huvides võimalikult puutumatuna. Nii otsustati lõpuks, et paadil lastakse sõita, kuni kütus otsa saab, mis võttis mitu tundi.

Sündmuskohal oli õnnetuse ajal ilm rahulik ja nähtavus hea. Vee sügavus oli kolm meetrit ja temperatuur 14 kraadi. Sellises vees tekib alajahtumine umbes ühe tunniga, ent mehed olid vees vähem.

Ühtegi tunnistajat politseil Vaheri sõnul võtta ei ole, aga küsitletakse mitut inimest, kes võivad anda olulist infot. Eelkõige loodetakse infot saada viimasena kontrollitud jahil olnud inimestelt, aga ka teistelt merel liikunud inimestelt. Kõik vihjed on teretulnud.

Piirivalvurite lähedastele ja sõpradele on kaastunnet avaldanud ka president Toomas Hendrik Ilves ning siseminister Hanno Pevkur.

Enne Haapsalus toimunud õnnetust oli Eestis on tööülesannete täitmisel hukkunud politseis ja piirivalves kokku 21 ametnikku.

Samal teemal

08.07.2016
MÜSTIKA: kaks piirivalvurit hukkusid mõne minutiga!
07.07.2016
Kaarli kirikus jäeti hukkunud piirivalvuritega hüvasti
01.07.2016
Hukkunud piirivalvurite ärasaatmine toimub Tallinna Kaarli kirikust kolmapäeval
29.06.2016
FOTOD HAAPSALUST | Elmar Vaher: paadijuhil oleks pidanud võti olema nööriga käe küljes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee