Maailm

"Kõikjal vedelesid kehaosad, kõik kohad olid verd täis." (5)

Aadu Hiietamm, 30. juuni 2016 06:00
Terroristid ründasid teisipäeva õhtul Istanbulis Atatürki lennujaama.Foto: AFP / Scanpix
Terroristid ründasid teisipäeva õhtul Istanbulis Atatürki lennujaama. Surma sai vähemalt 41 ja haavata 239 inimest.

Taksoga saabunud terroristid avasid teisipäeva õhtul kella 21.50 paiku rahvusvahelises Istanbuli Atatürki lennujaamas kõigepealt reisijate pihta tule ning lasid seejärel end koos pommiga õhku. Surma sai vähemalt 41 ja haavata 239 inimest.

"See oli tõeline põrgu. Kõikjal valitses paanika," ütles toimunu vahetuks tunnistajaks olnud naine telekanalile CNN.

"Me kuulsime laske ja peitsime end ühe nurga taha. Minu naine hoidis käsi näo ees, aga mina jälgisin toimuvat. Inimesed jooksid meist paanikas mööda. Terrorist tulistas igaüht, kes talle ette jäi. Ta oli musta värvi riietes ja ilma maskita," rääkis agentuurile Reuters Paul Roos Kaplinnast.

Terroristid ründasid teisipäeva õhtul Istanbulis Atatürki lennujaama. Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

Vahetult enne terrorirünnakut lennujaama jõudnud Saksamaalt pärit naine ütles: "Viskusin kohe põrandale. Paljud jooksid paanikas minema. Kõikjal vedelesid kehaosad. Kõik kohad olid verd täis."

Yusuf Haznedaroglu töötas lennujaamas. Tema vahetus oli just lõppenud ja ta ootas bussi, mis pidi ta koju viima, vahendab ajaleht Hürryet. Siis kostusid aga ootamatult lasud ja Yusuf sai raskelt haavata ning arstid ei suutnud tema elu päästa. Kümne päeva pärast pidi Yusuf abielluma.

12aastane Hevin Zini oli koos perekonnaga Düsseldorfist tulnud lennuga just lennujaama saabunud, kui korraga kostus vali plahvatus. "Kõikjal oli põrandal veri, kõik lendas õhku. Oleks me kaks minuti varem tulnud, oleksime suure tõenäosusega surnud," rääkis nuttev laps agentuurile AP.

"Terrorist võttis relva jope alt välja ja hakkas inimesi tulistama. Ta liikus rahulikult nagu prohvet," kirjeldas Oftah Mohammed Abdulla nähtut agentuurile AFP.

Terroristid ründasid teisipäeva õhtul Istanbulis Atatürki lennujaama. Foto: AFP / Scanpix

Türgi võimud süüdistasid terrorirünnakus kohe äärmusrühmitust Islamiriik, kuigi neil polnud veel otseseid tõendeid. Samuti ei kiirustanud keegi võtma vastutust rünnaku eest enda peale.

Julgeolekuekspertide arvates on Türgi võimudel tõenäoliselt õigus, sest terrorirünnakul on tõepoolest äärmusrühmituse Islamiriik käekiri.

Samuti sarnaneb teisipäevaõhtune terrorirünnak Istanbuli Atatürki lennujaamas 22. märtsi Brüsselis Zaventemi lennujaamas olnud terrorirünnakuga, mille taga olid Islamiriigiga seotud terroristid.

Eksperdid tuvastavad ohvreid. Esialgsetel andmetel on hukkunute seas vähemalt 10 välismaalast kaheksast riigist. Algselt teatati 13 välismaalasest, kuid hiljem täpsustati, et neist kolmel oli topeltkodakondsus. Eestlasi pole esialgsetel andmetel kannatanute seas.

Terroristid ründasid teisipäeva õhtul Istanbulis Atatürki lennujaama. Foto: Reuters / Scanpix

Löök riigi südamesse

Türgis on viimastel kuudel olnud hulgaliselt terroriakte, kuid Istanbuli Atatürki lennujaama ründamine kujutab endast piltlikult lööki riigi südamesse. See lennujaam on Türgi peamine õhuvärav, mida kasutab aastas 61 miljonit reisijat.

Pärast terrorirünnakut peatati Istanbuli lennuväljal mõneks ajaks lennuliiklus. See taastus, kuid häiretega, kolmapäeva hommikul. Turkish Airlines jättis eile ära üle 340 lennu.

Nad pakkusid kõigile, kes pidid lendama Istanbuli või alustama oma lendu sealt, võimalust lend tasuta ümber broneerida või tühistada.

"Arvasin, et olen jälle Süürias."

Soome ajaleht Iltalehti vahendas Istanbuli Atatürki lennujaamas terrorirünnaku ajal olnud mehe muljeid. Ta saabus Süüriast abimissioonilt ja ootas lendu koju Soome. Pingil tukastanud mehe äratas plahvatus.

Rami Adham: «Arvasin, et olen jälle Süürias.»

"Arvasin, et olen jälle Süürias," ütles Aleppost Soome tagasiteel olnud 42aastane Rami Adham , kes mõtles kõigepealt, et võib-olla plahvatas lennujaamas gaasiballoon.

Siis aga kostis teine plahvatus ja tulistamist. Häire hakkas tööle ja inimesi hakati lennujaamast välja suunama.

"Lennujaamas oli palav. Ma pidin käima 200–300 meetrit. Eskalaatorid ei liikunud, sest elekter oli ära. Lõpuks pääsesin välja väravate kaudu," rääkis Adham.

Seejärel läks ta Istanbuli ja naasis eile hommikul lennujaama, et oodata kojulendu. Kui tavaliselt kestab teekond Istanbulist lennujaamani 15 minutit, siis eile võttis see kaks ja pool tundi.

Soomes elav Adham käis kodulinnas Aleppos, et viia sinna humanitaarabi. See abistamisreis oli tal juba 27. "Need olid mu elu 24 raskeimat päeva," sõnas Adham viimase reisi kohta.

Samal teemal

30.05.2016
Türgi valitsus: Istanbulis hukkus 42 inimest, terroriste oli kolm
30.05.2016
Eesti välisministeerium soovitab: vältige Türgis suurlinnu
30.05.2016
Putin helistas Erdoganile
30.05.2016
EESTLANE TERRORIMÖLLUS: "Olin 99% veendunud, et saame surma."