Eesti uudised

Kohus jättis prokuratuuri kaebuse läbi vaatamata, kapo peab tagastama Savisaarele salvestusseadme kõvaketta (18)

Õhtuleht.ee, 29. juuni 2016 18:31
Foto: Liis Treimann / Postimees
Ringkonnakohus jättis täna Riigiprokuratuuri poolt esitatud määruskaebuse Harju Maakohtu 15. juuni 2016 määrusele, millega määrati tagastada Edgar Savisaarele tema kodu läbiotsimise käigus ära võetud kõvaketas, läbi vaatamata.

Nagu Harju Maakohtu 15. juuni 2016 määruses on märgitud, ei ole selline eeluurimiskohtuniku määrus vaidlustatav.

Samal teemal

Erandiks võib vastavalt seadusele olla vaid määrus, mis on tehtud jälitustoimingu käigus sellest teavitamata jätmise või sellega kogutud andmete tutvustamata jätmise peale esitatud kaebuse lahendamisel. Maakohtu määrus aga puudutas kriminaalmenetluse käigus ära võetud kõvaketta tagastamist. Seega ei paigutu see ühegi nimetatud erandi alla ja ei ole vaidlustatav.

Riigikohtu praktikale viidates on prokurör määruskaebuses leidnud, et maakohtu määrus peab olema vaidlustatav põhjusel, et maakohus on ületanud kaebust lahendades oma pädevust, asudes lahendama küsimust, mida varem menetluses tõstatatud ei olnud. Nimelt asus maakohus määruses käsitlema küsimust, kas kõvakettalt tuleks kustutada 22. septembri 2016, s.o tulevikus tekkiv salvestus.

Tegelikult oli aga vaidlus selle üle, kas kõvakettalt tuleb kustutada 22. septembri 2015 salvestis. Määruskaebuses nentis juhtiv riigiprokurör, et kahetsusväärsel kombel oli vaidlustatud Riigiprokuratuuri määrustes märgitud vale aastaarv. Sellest hoolimata oli nii prokuratuurile kui Edgar Savisaarele ja tema kaitsjatele selge, et prokuratuur peab vajalikuks 22. septembri 2015 salvestise kustutamist.

Ringkonnakohus ei nõustunud, et maakohtu määruse sellised põhjendused tähendavad pädevuse piiridest väljumist. Seega on maakohtu määrus lõplik ega ole vaidlustatav.

Maakohus lahendas oma määrusega küsimust, kas Edgar Savisaarele tuleb tagastada tema elukoha läbiotsimisel ära võetud kõvaketas muutmata kujul. Sellele küsimusele vastas maakohus oma määruse resolutiivosas jaatavalt. Sama küsimus on olnud kogu kaebemenetluse esemeks ja seda lahendas ka Riigiprokuratuur oma 30. mai 2016 määruses.

Tänane määrus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee