2
fotot
HUKKUS: Raietööde käigus võeti konnakotka koduks olnud puu maha ja linnupoeg sai hukka. (Keskkonnainspektsioon)

Harjumaal Tuhala külas raiuti metsaraie käigus maha konnakotka kodupuu – pesas olnud kotkapoeg kukkus välja ja hukkus.

"Eile olla seda asja nähtud ja siis oli kotkapoeg veel elus olnud. Selle platsi peal maas," räägib kohalik jahimees.

"Helistasin siis kohe keskkonnainspektsiooni ja ajasin nad sinna kohale, kuna see on esimese klassi kõige rangemalt kaitstava liigi pesa. Täna (eile – L.V.) kui see inspektor aga sinna läks, siis leiti juba surnud poeg eest," on mees toimunust väga nördinud.

Ägeda metsaraie käigus hukkus konnakotka poeg. (Keskkonnainspektsioon)

"Kui mootorsaega saed, siis ikka vaatad puu otsa, kuhu poole pikali see lasta. Siis näed selle pesa ka ära, aga Harvesteri mees ei vaata mitte midagi. Vaatab ainult nina ette, kuidas kolaki-kolaki puud maha kukuvad."

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul kinnitab, et esmaspäeva õhtul kella kümne ajal helistati nende valvetelefonile.

"Teatati, et Tuhala külas Otiveski kinnistul tehakse Harvesteriga raiet, ehkki sealsamas on kotkapesa, millest kõik on teadlikud."

Saadud teate peale läksid inspektorid eile asja kontrollima. "Selgus, et pesapuu on maha võetud ja poeg surnud. Emalindu näha ei olnud," rääkis Tuul, kes kinnitab, et raietööde tegijal olid kõik vajalikud load olemas.

Kuidas selline asi võis juhtuda, Tuul öelda ei oska. "Arvatavalt on tegu väike-konnakotkaga, aga see vajab veel täpsustamist. Täpsemad juhtunu asjaolud selgitatakse välja menetluse käigus."

Eesti Entsüklopeedia andmetel on kaht liiki konnakotkaid: suur- ja väike-konnakotkas. Mõlemad on looduskaitse I kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu 2008 järgi äärmiselt ohustatud liigid.

Suure-konnakotka arvukus on tugevas languses ja Eestis pesitseb 20–30 paari. Väike-konnakotkas on märksa levinum, teda arvatakse Eestis olevat 400–600 paari. Mõlemat liiki ohustavad eelkõige pesitsuspaikade hävimine metsaraiel ja sobivate toidualade võsastumine.

Jaga artiklit

4 kommentaari

R
RiiklikMetsaKorralagedus  /   13:39, 29. juuni 2016
Igal pool üks lagastamine. Hullem kui nõuka ajal. Kas kuuleme ka vastutavate ametnike kommentaare ja näeme nende tegusid, et tehtu heastada? See metsa raiumine on ikka täiesti kontrollimatu ja persses äri.
P
punkauub  /   09:13, 29. juuni 2016
ükski õige metsamees ei raiu suvel metsa.esiteks on loomade ja lindude pesitsemise aeg. teiseks rikutakse metsa pinnast ja kolmandaks soodustatakse igasuguste metsa haiguste levikut. lõpuks mis kvaliteet on suvel raiutud puidul? ainult kütteks või siis paberi puu. kunagi oli seadus et mets töö aeg on esimestest pidevatest külmadest ehk jaanuarist märtsi alguseni. ülejäänud ajal tehti metsa hooldust, võsaniitmist ja nii edasi. nüüd aga kellel kirves see kohe metsa ja laastud lendama. raiutakse kõike noort ja vana, elavat ja surnud puud. valik on ainult kogusel. jäätmed jäetakse metsa mädanema, pinnas sodiks ja nii edasi. millal lõpetatakse see metsade reostamine ja metsade kahjustamine.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis