Eesti uudised

Ägeda metsaraie käigus hukkus konnakotka poeg (4)

Liis Vaksmann, 29. juuni 2016 06:00
HUKKUS: Raietööde käigus võeti konnakotka koduks olnud puu maha ja linnupoeg sai hukka.Foto: Keskkonnainspektsioon
Harjumaal Tuhala külas raiuti metsaraie käigus maha konnakotka kodupuu – pesas olnud kotkapoeg kukkus välja ja hukkus.

"Eile olla seda asja nähtud ja siis oli kotkapoeg veel elus olnud. Selle platsi peal maas," räägib kohalik jahimees.

"Helistasin siis kohe keskkonnainspektsiooni ja ajasin nad sinna kohale, kuna see on esimese klassi kõige rangemalt kaitstava liigi pesa. Täna (eile – L.V.) kui see inspektor aga sinna läks, siis leiti juba surnud poeg eest," on mees toimunust väga nördinud.

Ägeda metsaraie käigus hukkus konnakotka poeg. Foto: Keskkonnainspektsioon

"Kui mootorsaega saed, siis ikka vaatad puu otsa, kuhu poole pikali see lasta. Siis näed selle pesa ka ära, aga Harvesteri mees ei vaata mitte midagi. Vaatab ainult nina ette, kuidas kolaki-kolaki puud maha kukuvad."

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul kinnitab, et esmaspäeva õhtul kella kümne ajal helistati nende valvetelefonile.

"Teatati, et Tuhala külas Otiveski kinnistul tehakse Harvesteriga raiet, ehkki sealsamas on kotkapesa, millest kõik on teadlikud."

Saadud teate peale läksid inspektorid eile asja kontrollima. "Selgus, et pesapuu on maha võetud ja poeg surnud. Emalindu näha ei olnud," rääkis Tuul, kes kinnitab, et raietööde tegijal olid kõik vajalikud load olemas.

Kuidas selline asi võis juhtuda, Tuul öelda ei oska. "Arvatavalt on tegu väike-konnakotkaga, aga see vajab veel täpsustamist. Täpsemad juhtunu asjaolud selgitatakse välja menetluse käigus."

Eesti Entsüklopeedia andmetel on kaht liiki konnakotkaid: suur- ja väike-konnakotkas. Mõlemad on looduskaitse I kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu 2008 järgi äärmiselt ohustatud liigid.

Suure-konnakotka arvukus on tugevas languses ja Eestis pesitseb 20–30 paari. Väike-konnakotkas on märksa levinum, teda arvatakse Eestis olevat 400–600 paari. Mõlemat liiki ohustavad eelkõige pesitsuspaikade hävimine metsaraiel ja sobivate toidualade võsastumine.

Samal teemal

28.02.2018
Väike-konnakotkas sai uuendatud kaitse tegevuskava
16.04.2017
Valitsus sai õiguse peatada metsaraie
30.05.2016
Harjumaal hukkunud konnakotkas osutus hoopis hiireviuks