Eesti uudised

Raisakotkas varjutas Raplamaal päikese (1)

Katrin Helend-Aaviku, 28. juuni 2016 06:00
KAUGE KÜLALINE: Raisakotkas istus rahulikult kuuse ladvas ja lubas endast pilte teha.Foto: Jaanika Lausmäe
"See oli nii õudne ja samas nii suurepärane vaatepilt!" kirjeldab Kuimetsa maastikukaitseala serval elav Kaia, kuidas raisakotkas hetkeks päikese varjutas.

"Jaanilaupäeval juhtus veider asi – jalutasin hoovis ja järsku oleks nagu taevas pilve läinud. Vaatasin üles ja nägin lindu. Lind oli suur. Väga suur," kirjeldab Raplamaal Kuimetsa maastikukaitseala serval elav Kaia Laansoo. Kaia oli väga põnevil, ta võttis oma tütred ja Tiibeti mastifi kutsika ning läks asja lähemalt uurima.

Suur tiivuline päiksevarjutaja oli maandunud tema venna, endise motokrossisõitja Juss Laansoo vanal rohtukasvanud harjutusrajal, mis on Kaia majast kiviviske kaugusel. "Ta tõusis umbes 20 meetrit meist eemal õhku. Ta oli ikka väga suur!" räägib naine.

Algul arvas ta, et see on kaljukotkas. "Kartsin oma koera pärast, sest kaljukotkas võib ju isegi kitse minema viia," räägib Kaia.

Samal teemal

Kotkas lendas paari­kümne meetri kõrgusel ja laskus siis suure kuuse latva, kus tekitas kohalike suleliste hulgas paanikat.

"Seda oli nii naljakas vaadata, kuidas möödalendav toonekurg teda märgates käitus nagu mõni multifilmi tegelane, kes on ootamatult krokodilli märganud – ta oleks justkui tagurpidi käigu sisse pannud ja hakkas tiibadega meeleheitlikult lehvitades end tagasi tõmbama," jutustab Kaia.

Hiireviu seevastu püüdis oma territooriumi kaitsta ja andis agressiivse olekuga sissetungijale märku, et ta ei ole seal teretulnud. "Hiireviu, üks Eesti metsade suuremaid linde, tundus tema kõrval nagu sääsk!"

Järgmisel hommikul oli kotkas ikka kuuse ladvas ja Kaia helistas Matsallu, et ekspertidelt nõu saada. Kotkaliigi kindlaksmääramiseks oli aga vaja pilte.

Kaia kutsus fotode tegemiseks kaasa sõber Jaanika Lausmäe ja läks uuesti metsa. Kotkas ei lasknud end pilte klõpsivatest inimestest häirida. Vihma kallas, aga pildid said tehtud.

"Kahe tunni pärast tuli teade, et see on raisakotkas ja tõenäoliselt kas Türgist või Hispaaniast siia lennanud puberteediealine nooruk, kes on oma võimeid veidi kurjasti kasutanud. Õhtul selgus, et olin märganud kümnendat teadaolevat raisakotkast Eestis läbi aastate. Põnev!"

Raisakotkast kohtab Eestis väga harva

Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna spetsialist Olavi Vainu ütleb, et raisakotka kohtamine Eestis on haruldane sündmus.

"Meie linnuharulduste vaatlused kontrollib, kinnitab ja peab nende üle arvestust Eesti Ornitoloogiaühingu linnuharulduste komisjon. See komisjon on kinnitanud üheksa raisakotkaga kohtumise juhtu. Seejuures on eelmisel aastal kohatud isendi mitu vaatlust eri kohtades ühendatud üheks kohtumiseks. Sel sajandil on enne Kuimetsa vaatlust vaid kahe raisakotka vaatlus kirjas. Ülejäänud vaatlused jäävad üle poole sajandi taha," selgitab Vainu.

Varasematest aastatest on küll veel kaheksa vaatlust, aga neil juhtudel ei suudetud kotka liiki määrata.

Vainu sõnul asuvad meile lähimad raisakotka pesitsusalad Hispaanias, Lõuna-Prantsusmaal, Bulgaarias, Kreekas, Türgis ja Kaukaasias. Seejuures ei ole tema levik neil aladel ühtlane, teda esineb pesitsejana siin-seal laiguti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee