Eesti uudised

Eetilised pankurid: üha rohkem hoiustajaid tahavad teada, kuhu nende raha läheb (2)

Õhtuleht.ee, 27. juuni 2016 16:24
Foto: Reuters / Scanpix
Terve selle nädala on Telliskivi Loomelinnak võõrustajaks sajakonnale kiiresti kasvava pangandussektori esindajale enam kui paarikümnest riigist, et arutleda panganduse tuleviku üle.

Tegu on vastutustundlike, eetiliste ja sotsiaalsete pankadega, mille tegevust koordineerib Euroopas Sotsiaalse Panganduse Instituut ja mis propageerivad raha laenamist vaid maailma paremaks muutmise eesmärgil.

"Euroopa vastutustundlik pangandussektor on oma suveseminare pidanud juba palju aastaid, seekord valiti võõrustajaks Eesti," rääkis üks ürituse Eesti poolne koordinaator Tiit Urva. "Ilmselt mõjutas asukoha valikut nii siinne IT-riigi kuvand kui ka äsja Eesti esimese sotsiaalse suunitlusega laenuettevõttena tegevust alustanud Hea Koostöö HLÜ."

Tiit Urva sõnul on vastutustundlik pangandus kogu maailmas küll alles väga väike ja kuvandilt alternatiivne valdkond, ometigi näitab see üha kiiremat kasvu.
"Eriti praegu, mil traditsiooniline pangandus enam hoiustamise eest intresse sisuliselt ei maksa, on inimesed hakanud rohkem huvi tundma, kuhu ja mida nende säästude eest rajatakse,“ selgitas ta. "Vastutustundlikud ja sotsiaalsed pangad üle Euroopa järgivad oma tegevuses põhimõtet, et hoiustaja peab teadma, millistesse projektidesse ta soovib raha laenata, peamisteks kriteeriumiteks on roheline ja jätkusuutlik areng, alternatiivharidus, terviklik meditsiin, kogukonna projektid, jpm"

Erahoiustajate arvel tegutsevad eetilised pangad kasvavad eri Euroopa riikides keskmiselt 20-40 protsenti aastas, kusjuures eetilised pangad on siin ennekõike inimeste säästude juhtimise teenistuses hoiustajatelt endilt saadud suuniste raames. Loomulikult toimub ka siin intresside arvestamine, aga intressi suurus pole enam hoiustaja jaoks esmatähtis.

Telliskivi Loomelinnakus arutavad sotsiaalselt meelestatud pankurid panganduse tuleviku üle. Muuhulgas otsitakse lahendusi, kuidas panna digipangandus tööle hoiustaja huvides nii, et kogu raha liikumise protsess oleks võimalikult läbipaistev ja hoiustaja saaks alati ise valida, millistesse projektidesse ta oma raha lubab.

Teiste hulgas on Euroopa Sotsiaalse Panganduse Instituudi suvepäevadel esindatud ka viimase kümnendiga ligi kümme korda kasvanud ja tänaseks ligi 4 miljardi euro bilansimahuga Saksamaa eetiliste pankade pioneer GLS pank, mis rahastab teadlike erahoiustajate vahenditest igal aastal kümneid tuhandeid kogukondade huvide ja ökoloogilise arenguga seotud projekte.