Maailm

Artur Talvik: paanikaks pole põhjust – Suurbritannia on ju endiselt sama koha peal (24)

Katrin Helend-Aaviku, 27. juuni 2016 06:00
Taavi RõivasFoto:
Suurbritannia hääletas end Euroopa Liidust välja. Milline mõju on sel otsusel brittidele, Eestile ja eestlastele, ei oska veel keegi sada protsenti täpselt hinnata. Vabaerakondlane Artur Talvik ütleb, et muutused on elu osa ja paanikaks pole põhjust.

Suurbritannias elavad või töötavad ning üht- või teistviisi saareriigiga seotud eestlased on mures eelkõige seepärast, kas ja kui keeruliseks muutub koju Eestisse sõit – kas piletid kallinevad ja kas viisavabadus jääb püsima. Selle mure võtab kokku Inglismaal elav Siiri. "Ma ei tea täpselt, mida Euroopa Liidust lahkumine kaasa toob, aga ma loodan, et see ei tee minu ja mu lapse elu siin raskemaks. Loodetavasti ei muutu raskemaks Eestisse oma vanemate juurde sõitmine. Praegu käin seal mehe ja lapsega tihti, see on väga lihtne ja ka lennupiletid ei ole kallid," ütleb Siiri, kes on abielus britiga ja on Inglismaal elanud kolm aastat.

Kõik läheb nii, nagu peab

Vabaerakondlane, riigikogulane Artur Talvik arvab, et eestlastel ei ole muretsemiseks põhjust. Veel vähem paanikaks ja kirgede üleskütmiseks.

"Elu ongi pidevas muutumises, sellega peaks igaüks arvestama," ütleb Talvik Õhtulehele, et selline väike poliitiline raputus tuleb ainult kasuks.

"See on sümpaatne, et demokraatia toimis ja inimesed said oma arvamust avaldada. Võetagu asja rahulikult, kõik läheb nii, nagu peab. Ma arvan, et edasiste läbirääkimiste käigus leitakse ka mõistlikud lahendused. Ja Suur-britannia on ju endiselt sama koha peal," muheleb Talvik.

Ta märgib, et Eesti lahkumist Euroopa Liidust ta ei toetaks, küll võiks tema sõnul olla Eestil samamoodi rohkem selgroogu,nõudmaks endale rohkem otsustamisõigust meile olulistes küsimustes.

Taavi RõivasFoto:

Peaminister Taavi Rõivas ütles Delfile, et mõistagi austab ta brittide demokraatlikku valikut, aga otsus Euroopa Liidust lahkuda on paratamatult pettumus. "Peame Briti referendumist tegema kogu Euroopa jaoks järeldused ja pingutama selle nimel, et me ei kaotaks Euroopa Liidu ühtsust," ütles peaminister.

Majandusanalüütik Heido Vitsur ütles Delfi TV erisaates, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust võib kaasa tuua kõigest väikse tagasilöögi kaubandussuhetes. Vitsur arvas, et lahkumisläbirääkimised üritatakse suuremate tülideta läbi viia nii, et tegelik muutus oleks minimaalne. Vitsuri sõnul saavad kõik need, kel on Londonis firma tehtud, seal rahulikult äri edasi ajada. Ta märgib, et natuke võib majandustegevus küll tagasi tõmbuda, aga mitte kuhugi ei kao brittide töökultuur, maksurežiim ega töötajate oskused, mis on teinud Londonist olulise majanduskeskuse.

Majandusanalüütik Maris Lauri kirjutab oma blogis, et finantsturud ja kogu Briti majandus elab järgnevatel aastatel läbi väga tõsise ja sügava šoki. "Kergelt ja pehmelt Euroopa Liidust lahkuda ei saa," kirjutab Lauri.

Britid loodavad, et tegid õige valiku

Londoni äärealal elav kahe lapse isa Barry ütleb Õhtulehele, et tema hääletas EList lahkumise poolt. Peamiseks põhjuseks oli tal, nii nagu ka teistel sama otsuse teinud brittidel – suur pagulaste sissevool. "Loodan, et Euroopa Liidust lahkumine annab meile võimaluse kehtestada oma seadusi ja reegleid. Et saaksime seda raha, mis praegu kulub pagulastele, kasutada rohkem meie enda rahva heaoluks, näiteks koolide jaoks. Loodan, et suudame end nii paremini kaitsta terroristide eest. Loodan, et tegime õige valiku nii meie lastele kui ka endale," ütles Barry.

Samuti Londoni lähedal elav keskealine Nick hääletas ELi liikmeks jäämise poolt. Kuigi ka temale ei meeldi see, et riik peab ELi ettekirjutusi järgides pakkuma alalist elukohta suurele hulgale pagulastele, arvab ta, et liidust lahkumine võib tuua kaasa muudatusi, millega britid ei pruugi lõppkokkuvõttes ikkagi rahul olla.

"Kõik sõltub muidugi eesootavatest läbirääkimistest, aga hinnatõus ja lõpp viisavabale reisimisele Euroopa Liidu liikmesriikidesse võivad olla need valukohad," ütleb Nick Õhtulehele.

"Tegelikult ei oska me ju üldse arvata, mis nüüd edasi juhtuma hakkab, sest alates aastast 1973 on Suurbritannia kuulunud Euroopa Liitu ja meie keskealine ning noorem põlvkond on sel ajal üles kasvanud ja neil pole mingisugust kogemust varasemast ajast."

Samal teemal

27.06.2016
Britid otsustasid EList lahkuda, Suurbritanniat ähvardab lagunemine

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee