Maailm

Täiendatud kl 14:50!

UUS RIIGIPEA PÄRAST 20 AASTAT: Islandi presidendiks valiti Johannesson (1)

Toimetas Geidi Raud, 26. juuni 2016 09:05
Presidendikandidaat Gudni Johannesson 25. juunil Reykjavikis hääletams.Foto: AFP / Scanpix
Kuigi kõiki eilsete valimiste hääli poldud pühapäeva hommikuse seisuga veel kokku loetud, siis kuulutas Islandi presidendivalimiste soosik, ajaloolane ning poliitkommentaator Gudni Johannesson (47), end valimiste võitjaks. Praeguseks on selgunud, et nii see ka läks.

Johannessoni poolt hääletas 39,1 protsenti valijatest. Teisele kohale jäi 27,9 protsendi suuruse tulemusega Halla Tomasdottir, vahendab Islandi ringhääling RUV.

Samal teemal

Väljastpoolt poliitikat tulevat Johannessoni peetakse mõõdukaks ja konsensusmeelseks. Ta otsustas enda sõnul presidendiks kandideerida pärast nn Panama paberite skandaali puhkemist aprillis, kui maksuparadiisi ettevõtte kasutamises hakati süüdistama ka toonast peaministrit Sigmundur Davíd Gunnlaugssoni.

Johannesson on vandunud islandlastele, et taastab nende usu süsteemi pärast mitu aastat kestnud avalikku halvakspanu poliitikasse, mis on tekkinud poliitikute finantsskandaalide ja korruptsiooni tõttu.

Islandi uus president saab olema saareriigi jaoks selle sajandi teine riigipea, sest praegune president Ólafur Ragnar Grímsson on ametis olnud alates 1996. aastast. Riigi põhiseaduses pole määratud, mitu ametiaega presidendil olla võib.

Ólafur Ragnar Grímsson Foto: AFP / Scanpix

Islandi riigipea funktsioon on esinduslik ja presidendi valib rahvas. Islandi populatsioon on 323 000.

Alates Islandi iseseisvumisest 1944. aastal on riigil olnud viis presidenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee