Kas teadus suudab selgitada teadvuse olemust? (Vida Press)

Teadvuse olemust üritavad selgitada nii neuroteadlased kui ka psühholoogid, kuid siiani pole nad head teaduslikku seletust nähtusele suutnud pakkuda.

Pennsylvania ülikooli teadlase Lisa Miracchi sõnul on võimalik, et me ei hakkagi aru saama, mis teadvus on, vahendas Quartz.

Miracchi sõnul ei suuda me teadvuse olemust lahti muukida seni, kuni me ei saa aru, kuidas kõik meie kogetu ja välismaailmas kohta tajutu muutub kogemuseks.

Üks põhjus on selles, et eri teadusharude esindajad võtavad aju üksipulgi närvirakkudeks lahti ja üritavad kõike meie peas toimuvat sel tasandil selgitada.

Miracchi on kindel, et senikaua, kui keskendutakse peamiselt sellele, et närvirakud ja nendes liikuvad signaalid kannavad ning suunavad infot maailma kohta, jääme teadvuse olemuse selgitamisega hätta.

Miracchi arvates peaksime pöörduma näiteks kunsti poole. Kunstist saadud elamus aitab meil mõista, kuidas inimene kogemusi saab.

Näiteks meenutab ta San Francisco kunstimuuseumist saadud elamust. Mark Rothko maalid tuletavad talle meelde, kui imepärane on kogeda midagi ebatavalist.

Jaga artiklit

1 kommentaar

G
ghhgh  /   08:34, 22. juuni 2016
näed-õpid-näed-õpid-näed-õpid…
näed-teed eelduse-uurid-õpid,mis eelduses mööda läks…
teed eelduse-uurid-siis alles näed,kas läheb pihta…
kui õpid tabama eeldustega õiget suunda, siis oled edukas ja suudad läbi lüüa ja emake loodus "eelistab" sind liigi jätkamisel…

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis