Maailm

Inglismaa valitsus ehitas 350 miljoni euro eest lennujaama, kuhu lennata ei saa (4)

René Piik, 22. juuni 2016 10:17
Lennujaama ehitus algas 2015. aastalFoto: JEAN LIOU
Inglismaa valitsus kulutas 350 miljonit eurot lennujaama peale, kuhu lennukid ei lenda, kuid see neid ei heiduta.

St. Helena on väike ja üksildane saar, mis asub Lõuna-Atlandi ookeanis 1900 km kaugusel Aafrika läänerannikust.

Alles hiljuti oli ainuke viis St. Helenast, 4000 elanikuga Briti haldusalast maismaale minna laeva teel. Ainuke laev, mis St. Helenat ja Aafrika läänerannikut ühendab, on RMS St. Helena ning selle teekond saarelt Lõuna-Aafrikasse kestab tervelt 5 päeva.

UK valitsusele ei meeldinud saare isoleeritus ülejäänud maailmast, seega otsustati, et saarele tuleb rajada lennujaam. Selle hinnaks kujunes 286 miljonit naela (350 miljonit eurot), kuid sellest hoolimata ei toimi lennuliiklus Kaplinna ja St. Helena vahel ilma probleemideta.

Lennujaam pidi töökorras olema juba mais, kuid praegu on sealne äritegevus teadmata perioodiks edasi lükatud, sest saarel maandumist üritanud Boeing 787-800 ei suutnud hakkama saada sealsete tugevate tuuleiilidega.

St. Helena kuberner Lisa Philips lükkas tagasi väited, et 2-kilomeetrine lennurada on juba enne tööle asumist kinni pandud.

"Pressiteated UKs ja mujal kirjeldavad St. Helena lennujaama "ebaõnnestununa" või "lõpmatuseni edasi lükatuna", kuid nad eksivad," ütles kuberner Philips.

"Lennujaam on avatud ja töökorras, mida demonstreeris laupäeval ühe haige beebi erakorraline lennutamine Kaplinna."

St. Helena lennujaama rajamisest hoolimata on senini ainuke töötav ühendus maismaa ja saare vahel laev RMS St. Helena.