Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 20. juuni 2016 23:41
Rahuliku südamega suvepuhkust nautima minna pole investoritel veel mahti olnud, sest kui ei kõiguta kindlustunnet makromajandus või keskpangad, teeb seda poliitika.

Juuni eelviimasel nädalal on turuosaliste tähelepanu suunatud Suurbritannia rahvahääletusele, kus otsustatakse riigi edasine tulevik. Hoolimata sellest, kas britid tahavad Euroopa Liidust eralduda või senist poliitilist korda säilitada, seisavad finantsturud silmitsi ulatusliku liikumisega, edastas LHV Finantsportaal.

Kuna siiani pole küsitlused andnud selget vastust, kuhu suunas võiks kaalukauss kalduda, on ebakindlus lõpptulemuse osas mõjunud investoritele viimastel nädalatel rusuvalt ning asetanud aktsiad mitmel pool müügisurve alla.

Seejuures on Briti aktsiaturu kõrval hoopis suuremad kaotajad olnud ülejäänud Euroopa börsid, peegeldades hirmu, et ühe liikme väljumine murendab riikide liitu edasi.

Seega osa riskist, et Suurbritannia astub Euroopa Liidust välja, on aktsiahindadesse juba sisse arvestatud. Kuid mitmete analüüsimajade, sh Morgan Stanley arvates, tooks antud stsenaariumi realiseerumine hindasid nii Briti kui ka terve Euroopa aktsiaturul täiendavalt 10-15% allapoole.

Sarnases mastaabis võib liikumine olla ka ülespoole, juhul kui Suurbritannia otsustab Euroopa Liitu jääda.