Maailm

Haigla või taevas? Viieaastane tüdruk valis taevassemineku (62)

Aadu Hiietamm, 21. juuni 2016 06:00
KOOS EMAGA: Michelle Moon oma raskesti haiget tütart Juliannat hooldamas. Julianna suri läinud teisipäeval kodus ema käte vahel. Foto: Youtube
Ameerika Ühendriikides Oregoni osariigis elanud viieaastane Julianna otsustas, et parem sureb, kui läheb uuesti haiglaravile. Tüdruku juhtum vapustab maailma, vahendab telekanal CNN.

"Meie armas Julianna läks täna taevasse," kirjutas tema ema Michelle Moon nädal tagasi blogis, milles ta oli kajastanud oma haige tütre käekäiku.

"Minu süda on murtud, aga ma olen ka tänulik. Ma olen kõige õnnelikum ema maailmas, sest jumal kinkis mulle lapse, kellega tohtisin ligi kuus aastat koos mööda saata," kirjutas ema, kes on elukutselt arst.

Julianna Yuri Snow sündis 25. augustil 2010 Ameerika Ühendriikides Oregoni osariigis. Lapsel diagnoositi kaheaastaselt kaasasündinud neuraalne amüotroofia ehk Charcot-Marie-Toothi haigus, mille vastu ravi pole.

Tüdruk põdes haiguse raskeimat vormi, ta kaotas kiiresti liikumisvõime, vajas hingamisaparaati ja teda tuli toita voolikute abil.

Charcot-Marie-Toothi haigus on pärilik ning Julianna päris selle isalt Steve Snow’lt. Temal on õnneks kerge haigusvorm, mida ei pane tähelegi.

Julianna sai üle maailma tuntuks tänu telekanalile CNN, kes kajastas mullu põhjalikult lapse karmi saatust.

Arstid rääkisid Julianna vanematele, et neil ei tasu teha illusioone ja valulik ravi lõpeb niikuinii varem või hiljem lapse surmaga ning tõenäoliselt mööduvad tema viimased elukuud teadvusetuses.

Ema küsis tütre arvamust

Mullu oktoobris küsisid arstid Julianna vanematelt otse, kas nad lasevad lapsele teha veel ühe valuliku ravikuuri, mis paremal juhul surma veidi edasi lükkab või jätavad nad lapse koju surema.

Ema ja isa ei suutnud seda otsust langetada. Ema küsis ka tütre arvamust. Toimunud dialoogi saab lugeda ema peetud blogist.

Michelle: "Julianna, kui sa jälle haigeks jääd, kas sa tahad siis uuesti haiglasse minna või koju jääda?"

Julianna: "Ei taha haiglasse."

Michelle: "Ka siis, kui see tähendab, et koju jäämisel lähed sa taevasse?"

Julianna: "Jah."

Michelle: "Kas sa tead, et ema ja isa ei tule sinuga kohe kaasa. Sul tuleb seal algul olla üksi."

Julianna: "Ära muretse. Jumal hoolitseb minu eest."

Selle dialoogi avalikustamisega soovis Michelle Moon avalikkusele näidata, kui kindel oli tema viieaastane tütar otsuse tegemisel.

Julianna valik tekitas märksõna "Haigla või taevas" all avaliku diskussiooni. Paljud sõnavõtjad kahtlesid, kas viieaastane tüdruk ikka oli võimeline oma otsuse tähendusest aru saama.

Michelle Moonil tuli kuulda ka palju karmi kriitikat inimestelt, kes põevad tema tütrega sama haigust.

Väike Julianna suri eelmisel teisipäeval oma kodus ema käte vahel. Viimased tunnid veetis ta lastetoas koos ema, isa ja kaks aastat vanema vennaga.

Michelle Moon kirjutas pärast tütre surma blogisse: "Ta oli väga vapper, ma vihkan seda, et ta pidi nii vapper olema. Nüüd on ta vaba. Meie armas Julianna on lõplikult vaba."