Maailm

Hiinas on valmimisel maailma kiireim arvuti  (3)

Toimetas René Piik, 20. juuni 2016 13:27
Lähiajal oodatakse Hiinalt uue superarvuti avalikustamist, mis suudab sekundis teha lausa 200 kvadriljonit (2x10^17) arvutust, kirjutab vrworld.com.

Võrdluseks võib tuua Apple'i kõige võimsama arvuti, 2013. aasta Mac Pro, mille jõudlus jääb 7 teraFLOPi (7 triljonit arvutust sekundis) piiridesse. Hiina superarvuti, uus Tianhe-2 (eesti keeles Linnutee-2), töötab 200 000 teraFLOPi ringis, ületades Apple võimsaima pakkumise 28 600-kordselt.

Kuid juhtiva kommunismimaa ambitsioonikale projektile ei jää alla ainult tavainimestele mõeldud arvutusmasinad, ka USA juhtivad superarvutid on hetkel väiksema jõudlusega. See peaks muutuma 2018. aastal, mil oodatakse IBMi ja Nvidia koostööl valminud superarvutit Summit. Viimase jõudlus peaks ulatuma 300 petaFLOPini, mis ületaks õnnestumise korral Tianhe-2 pooleteisekordselt, kuid selleni läheb veel vähemalt 2 aastat.

Võib tunduda, et sellega on USA veelkord näidanud oma paremust Hiina, kuid asi pole nii lihtne. Hiina superarvuti Tianhe-2 jookseb Hiinas endas toodetud protsessoritel, sest USA keelas 2015. aastal Hiinal AMDsse investeerida, et nende abi uue Tianhe-2 ehitamisel kasutada. Ka Inteli protsessoreid ei lubata enam kasutada, seega jäi Hiinal üle vaid neid ise tootma hakata. Kõike seda arvesse võttes on märkimisväärne, et Hiina on vaid paari aastaga jõudnud USA tasemele hoolimata senistest takistustest. Nende paariaastase töö tulemus on võrdväärne Inteli kümnenditepikkuse pingutusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee