Eesti uudised

Paet: paljud Euroopa poliitikud pelgavad Venemaad NATO aktiivsusega ärritada (20)

Siim Randla, 20. juuni 2016 06:00
ÕPPUS: Keskpolügoonil valmistutakse «Saber Strike’i» lõpplahinguteks. Foto: www.mil.ee
"Märkimisväärne hulk Lääne-Euroopa riikide poliitikuid pelgab NATO kohaloleku suurendamise ja idapoolsete õppuste tagajärjel Venemaa ohjeldamise asemel kutsuda esile ettearvamatuid samme," kommenteerib eurosaadik Urmas Paet Saksamaa välisministri Frank-Walter Steinmeieri kriitikat NATO Ida-Euroopa õppuste osas ja süüdistust kaitseorganisatsiooni sõjaõhutamises.

Ajalehes Bild am Sonntag ilmunud usutluses süüdistab Frank-Walter Steinmeier NATOt asjatus mõõgatäristamises – selles lauses on ilmne vihje Lätis, Leedus ja Eestis peetavaile NATO õppustele "Saber Strike" ehk "Mõõgahoop".

"Steinmeier ja temaga sarnasel seisukohal olevad peamiselt Lääne-Euroopa poliitikud pelgavad ennekõike, et Venemaa kasvavad majanduslikud raskused, Vene avalikkuse veendumus, et lääs soovib neid alandada ning NATO edasised sammud Ida-Euroopas võivad Venemaa liialt nurka suruda, kust rahumeelselt välja tulla ei osata, selgitab Paet. "Pealegi on Putinile oluline pidevalt konsolideerida Vene avalikkuse toetust iseendale ning seda on keerulistes majandusoludes kõige kindlam teha välisvaenlase otsimise ja leidmise kaudu," lisab ta.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul pole Steinmeieri jutt uus ega üllatav, vahendab ERR. "Eks see avaldus demonstreeribki Saksamaa sisemist lõhestatust teemal NATO ja Euroopa Liidu Venemaa-poliitika. Kindlasti eksisteerib Saksamaal arusaam, mida Steinmeier esindab, et Venemaaga tuleks otsida lähedasemaid suhteid, vaatamata sellele, mida Venemaa on korda saatnud Gruusias ja Ukrainas," lisas Mikser.

Paeti sõnul oleks meil NATO ja ELi-sisestest erimeelsustest ainult kaotada. "Seega ei ole teha muud, kui jätkata liitlastega argumenteeritud arutelusid, mille hulka mõnevõrra teistsuguse arusaamaga liitlasriikide poliitikute sildistamine kindlasti ei kuulu. Nad on siiski meie tegelikud liitlased siin maailmas. NATO tippkohtumine on veel vaid mõne nädala kaugusel," sõnab Paet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee