Maailm

Torm nõudis kümmekonna lapse elu (3)

Tõnis Erilaid, 20. juuni 2016 06:00
KAUNIS VAADATA, AGA: Ränk paadiõnnetus Säämäjärvel nõudis vähemalt 11 lapse elu.Foto:
Karjalas on täna leinapäev paadiõnnetuses hukkunute mälestamiseks.

Karjala Säämäjärvel uppus 11 last ja kaks täiskasvanut, kes läksid laupäeva õhtupoolikul kohaliku turismibaasi instruktori saatel tormihoiatust eirates ­kahe paadi ja parvega seiklema. Üks paatidest läks tormiga ümber. Eile õhtul olid veel kolm last ja üks täiskasvanu teadmata kadunud.

Raadiojaam Ehho Moskvõ tsiteeris päästeametnikku, kelle sõnul on teadmata kadunute elusalt leidmine peaaegu võitmatu. "Vesi on veel väga külm ja õnnetusest on möödunud juba tunde ja tunde," ütles ta.

Ka viis päästetud last viidi haiglasse alajahtunult.

Kas kõigil olid päästevestid?

Turismibaasi juhataja kinnitusel olid kõigil lastel päästevestid seljas, kuid Venemaa kõrgeim lastekaitseametnik Pavel Astahhov kahtleb selles. Tema meelest hukkusid just need lapsed, kellele päästeveste ei olnud jagunud. Ajalehe Komsomolskaja Pravda kinnitusel läks üks paatidest ümber juba laupäeval. Paadis oli 26 last ja täiskasvanut, kellest osa pääses ühele järve saartest. Turismibaasi töötajad tõid nad sealt eile ära. Kes saarele ujuda ei jõudnud, uppusid.

KAUNIS VAADATA, AGA: Ränk paadiõnnetus Säämäjärvel nõudis vähemalt 11 lapse elu. Foto:

Teine paat ja parv jõudsid lõpuks kaldale, kui torm oli neid tükk aega pillutanud. Neis olnud lapsed ei osanud kolmanda paadi suhtes midagi halba aimata, kõik olid ju üksteist silmist kaotanud. Küllap varsti tulevad. Suurt alarmi kohe ei löödudki.

Moskvast lastelaagrisse tulnud rühmas oli 47 last, kohaliku ajakirjanduse teatel 12–15aastased ja neli täiskasvanut. Tormihoiatusest hoolimata otsustati ilma päästeteenistuse loata minna järvele seiklema ja seetõttu ei märganud keegi neid ka otsida enne, kui kaldale jõudis ujuda jõuetu 12aastane tüdruk, kes enda sõnul oli tuule ja lainetega võidelnud neli tundi.

Surmväsinud piiga kaotas meelemärkuse

"Ma olin nii omadega läbi, et ei suutnud enam kätt ega jalga liigutada. Tegelikult kaotasin vist meelemärkuse. Jäin lihtsalt rannale lebama ja alles pühapäeva hommiku koites hakkasin otsima mõnd küla. Teel leidsin ühe poisi meie rühmast, kes oli ka suutnud kaldale ujuda. Kuid ta oli verine ja vigastatud, ma ei oleks jaksanud teda tassida. Pidin ta maha jätma ja edasi abi otsima jooksma. Kui jõudsin Kudama külla, siis palusin abi esimeselt vastutulnud täiskasvanult. Tema kutsuski kohe välja päästemeeskonna," rääkis tüdruk päästjate andmeil.

Laste otsinguile kogunes poolteistsada päästjat, kellele tuli appi kaks kopterit.

Moskva linnapea Sergei Sobjanin avaldas kaastunnet vanematele, kelle lapsed järvel hukkusid ja teatas, et saatis õnnetuspaika päästjaid, arste ning psühholooge. Ühtlasi tegi Sobjanin korralduse kontrollida lastelaagrite ohutust ja turvameetmeid.

Karjala ajakirjanduse andmeil on Kudama lastelaagri kohta varemgi etteheiteid tehtud ja vanemad kurtsid, et veematkadele sunniti minema ka lapsi, kes end järvel hästi ei tundnud.

Traagilise õnnetuse asjaolude selgitamiseks algatati kriminaalmenetlus. Politsei teatel vahistati lapsed järvele viinud kohaliku turismibaasi instruktor. Teda kahtlustatakse hooletuses ja järveretke korraldamises piisavaid julgeolekumeetmeid rakendamata.

Säämäjärvi on 266 ruutkilomeetri suurune järv Laadogast kirdes. Maksimaalne sügavus ulatub veerandsaja meetrini, keskmine veesügavus on kuus-seitse meetrit. Järvel on rohkem kui 80 saart ja saarekest. Ümbrus on kaunis ja seetõttu on see hinnatud turismikoht.

Karjalas kuulutati täna välja leinapäev.

Samal teemal

20.06.2016
Säämäjärve paadiõnnetuse pärast peeti kinni lastelaagri direktor ja instruktorid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee