Eesti uudised

Tartu leiutaja hakkab maavärinaid kavalate pendlitega ennustama (4)

Arvo Uustalu, 18. juuni 2016 06:00
KAHEKORruseline GARAAŽ: Hando Kruuvi garaaž on kahekorruseline, et pendel sinna ära mahuks.Foto: Aldo Luud
Klaasipuhuja teeb oma teadmistega ka doktoritele silmad ette.

"Kui minu Foucault’ pendel planeetide rivistumise peale nii-öelda lolliks läks, siis miks ei võiks pendlite süsteemid maavärinale eelnevatele energiavoogudele reageerida?" küsib legendaarne leiutaja Hando Kruuv, kes usub, et maakera eri paigusse paigaldatud kolme-nelja pendliga on võimalik ette näha maavärinaid.

Inimkond on aastasadu otsinud võimalusi, kuidas maavärinaid ja muid looduskatastroofe ette näha, kuid täielikult vettpidavat süsteemi pole suudetud välja mõelda. Ülikooli füüsikahoones asunud kuulsa pendli teinud Kruuv ütleb, et kui loomad suudavad energiat tajuda, siis peaks seda suutma ka ülitundlikud pendlid.

Uurimused on näidanud, et veeloomad on võimelised loodusõnnetusi ette tajuma vees toimuvate keemiliste muudatuste kaudu. Tuntud näide on Hiinast, kus Haichengi linna elanikud märkasid 1975. aastal, et külmal ajal talveunest ärganud maod hakkasid järsku piirkonnast lahkuma.

Peatselt järgnes maavärin. Mõistagi pelgalt loomade käitumise peale hoiatussüsteeme üles ehitada ei saa. Paraku ei suuda maavärinat ette näha ka aparaatidega varustatud seismoloogid.

Pendel järgis planeetide liikumist

Kindlama mõtte, et pendlitega võiks maavärinaid ennustada, sai Kruuv 2012. aasta 23. detsembril, kui tema kodugaraažis rippuv Foucault’ pendel reageeris just tol päeval rivistunud planeetidele.

"See oli aeg, kus käis kõva maailmalõpu jutt, kuna planeedid rivistusid ühele joonele ja nende massikese eemaldus Päikese tsentrist," räägib ta.

Kruuv nendib, et planeetide koondumise mõju jääb oluliselt alla Kuu mõjule, kuid pendli pealt oli mõju silmaga nähtav.

"Pendel hakkas planeetide lähenedes tugevalt liikuma. Planeetide eemaldudes tegi pendel pöörde ning tegi liikumise kaasa. Pendli liikumise panin graafikusse ühekraadise täpsusega ja kutsusin kaks inimest toimuvat jälgima," räägib leiutaja.

Kruuv kirjutas nähtu kohta artikli ning käis graafikuid ka Tõraveres seminaril tutvustamas. Kuid paraku ei ole artiklit ümbertegemistele vaatamata siiani avaldatud. Põhjuseks toodi, et selles on rohkem populaarteadust kui teadust.

Küll oli planeetide rivistusest nii palju kasu, et leiutajal soovitati silmamõõt asendada elektroonilise loenduri ja arvutiga. Praeguseks on Kruuvi pendel varustatud mõõdikuga, mis registreerib liikumist 0.01 kraadise täpsusega.

"Minu mõte oli see, et paneme pendlid maailma eri kohtadesse ja ühendame need Interneti teel. Siis saaks ära määrata, kus on energia allikas, kuhu suunas jõud mõjuvad ja kui kaugele," selgitab mees.

REGISTREERIS PLANEETIDE LIIKUMISE: Pendel, mis registreeris planeetide joondumise. Foto: Aldo Luud

Kruuvil endal on kodus mitu pendlit. "Üks ripub allapoole põrandapinda ja sellega saaks registreerida maasiseseid energiavooge. Teine pendel on Ahhaa keskuses üleval olnud vaakumis olev pendel.

Usun, et maavärinaid on mitme pendli koostöös võimalik ette registreerida. Kui see ei õnnestu, siis teame, et süsteem ei tööta ja saame uute sihtidega edasi minna," leiab ta.

KGB viskas ülikoolist välja

Kruuv vaatab kibeda muigega sellele, et ametlikult on ta lõpetanud vaid keskkooli. Kuigi 79aastane härra on teinud koostööd mitme tuntud teadlasega ning muu hulgas välja töötanud ka kuulsa laserskalpelli, millega Tartu tohtrid aastaid lõikusi tegid.

Ka alustas ta valgusjuhtide väiketootmisega juba siis, kui need oli maailmas veel selline uudis, et tema valgusjuhtide vastu tunti huvi nii Moskvas kui ka Inglismaal.

Ka on Kruuv oluliselt täiendanud Foucault’ pendlit, kusjuures mitmele täiendusele on võetud ka patent.

"Ma läksin KGBga pahuksisse ja teise kursuse lõpul löödi mind ülikooli arstiteaduskonnast välja," räägib ta.

"Öeldi, et siis tahavad kõik nii diplomit saada. Nõnda siis tegingi valgusjuhte, millest oli hägune arusaam isegi mõnel doktorandil. Natukene nagu piinlik oli moment, kui rahvusvahelisel Lohusalu kokkutulekul küsisid minu valgusjuhtide vastu huvi tundvad bulgaarlased, milline on teie kraad?

Ütlesin siis, et mul ei ole kraadi, olen keskharidusega klaasipuhuja. Inimesed olid päris jahmunud ja küsisid, kuidas ei ole kraadi?" meenutab leiutaja.

Pendlil uus asukoht

Varem Tähe tänava füüsikahoones asunud Kruuvi välja töötatud Foucault’ pendel rõõmustab 2014. aasta suvest Tartu ülikooli muusemi külastajaid.

MUUSEUMIS: Aastaid Tähe tänava õppehoones olnud pendel asub nüüd ülikooli muuseumis. Foto: Aldo Luud

Pendli infotahvlil on ära toodud füüsikud, kes olid idee sünni juures 1990. aastatel. Pendlilahenduse teostajana seisab tahvlil Hando Kruuvi nimi.

Lisaks on tahvlil toodud ära kujunduslahenduse autor Imbi Kruuv ning inimesed, kes olid pendli ümberpaigutamisega suuremal või vähemal määral seotud.

"Leiutaja väsimatu vaim leidis ka siin võimaluse pendlit täiustada. Koos elektroonik Peeter Vainoga täiendasid nad lahendust nii, et pendel töötab nüüdsest katkematult ning teeb täisringi Tartu laiuskraadil ümmarguselt 28 tunniga," räägib muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääsk.

Tema kinnitusel on tegu tõmbenumbriga, mida ainuüksi viimasel muuseumiööl nägi ligi kaks tuhat külastajat.

1982. aastal tekkis Tartu ülikoolis mõte püstitada Tähe tänava füüsikahoonesse Foucault’ pendel. Pendli projekteeris, valmistas ja paigaldas Hando Kruuv. Pendel avati 6. novembril 1999.

TEGIJA: Kruuvi Tähe tänava õppehoonesse paigaldatud pendlit hinnati Tartu aasta teo vääriliseks. Foto: Aldo Luud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee