Eesti uudised

Ka üks õlu jalgpalli kõrvale on rooli istumiseks liiga palju (10)

Agnes Saik, 18. juuni 2016 06:00
KUI VÄHE ON PALJU? Pokaal veini, klaas õlut või siidrit, kaks klaasi vahuveini – igaüks neist on samaväärne pitsi viinaga. Foto: Alar Truu
Maanteeameti tellitud uuringu järgi leiab 94% Eesti inimestest, et joobes juhtimine on tõsine liiklusoht, kuid väiksemat alkoholikogust siiski suureks probleemiks ei peeta.

Probleemi on märgata nõrga joobega tabatud juhtide arvu kasvus. 2015. aastal suurenes 0,2–0,49promillise alkoholi sisaldusega veres tabatud sõidukijuhtide arv 200 võrra.

"Praegu on populaarsed jalgpalli Euroopa meistrivõistlused," märgib maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Rasmus Ojamets.

"Käiakse sõpradel külas ja kui reaalselt juua seal need kaks õlut ja siidrit ära, siis kindlasti autorooli istuda ei tohiks!" Maanteeameti kampaaniavoldiku

"Ka vähe on liiga palju!" andmeil kulub 80 kg kaaluval mehel pudeli õlle järel täielikuks kainenemiseks ligikaudu neli tundi, naistele pakub voldik millegipärast õlle asemel 0,33 siidri, mille puhul kestab kainenemine samuti neli tundi.

Oluline pole vaid kange alkoholi tarbimine. "Aga ainult kaks õlut, see pole ju pits viina!" toob Tervise Arengu Instituudi juht Maris Jesse välja levinud valearvamuse ning lisab kohe, et tegelikult on küll.

"Pole vahet, kas õlu, siider või mõni kange alkohol, etanool on etanool," toonitab ta. Ka hommikuste jääknähtudega rooli minek ei ole Jesse sõnul tingitud hoolimatusest, vaid pigem teadmatusest – alahinnatakse joodud kogust või ülehinnatakse oma maksa võimekust.

Rasmus Ojamets lisab, et samuti on probleemiks müüdid, et saunas käimine, energiajookide tarbimine, külma duši all käimine, kohvi joomine, magamine, sportimine kiirendavad kainenemise protsessi.