Marina KaljurandFoto: Stanislav Moškov
Karoliina Vasli 17. juuni 2016 06:00
Õhtulehe Rahva oma presidendi valimised võitis ülekaalukalt Marina Kaljurand , kes ongi peaaegu kõigi arvamusküsitluste tipus. Valimised peegeldasid ka tegelikku elu – ka selles konkurentsis pudenes Edgar Savisaar juba esimeses ringis.

Finaalis alistas Kaljurand Urmas Paeti. Ühiskonnauuringute instituudi arvamusküsitluste koordinaator Tanel Paas ütleb, et Kaljuranda toetasid enim Vabaerakonna valijad (85,7%) ning kõige vähem EKRE valijad (52,6%).

Naistest andis talle oma hääle 76,2 ja meestest 66,5 protsenti. Kaljurand on venelanna ja seetõttu sümpatiseerib ta ka venelastele.

Neist venekeelsetest, kellel on eelistus teada, toetas Kaljuranda 82,5 protsenti. Samas iga teine venelasest küsitletutest kostis, et ei toeta kedagi.

Tanel Paas sõnab, et viie vooru põhjal võib suure kindlusega öelda, et Marina Kaljuranna toetus on kõrge praktiliselt kõikides vastajagruppides (vooruti oli ta toetus 69–76 protsenti vastanutest).

"Ainsana on Marina Kaljuranna osas skeptilisemad EKRE valijad. Erinevates voorudes toetasid nad vastaskandidaati või äärmisel juhul ainult väga napilt Kaljuranda," märgib Paas.

"Esimeses voorus eelistaid nad ainsana Jõksi, teises voorus Indrek Neivelti ning neljandas voorus Tarandit. Seega EKRE valijad eristuvad teistest selle poolest, et väga hea meelega ei nähta Kaljuranda kui tulevast presidenti."

Lohutuseks võib öelda, et Kaljurand pole ekrelaste silmis ainuke vaenlane. Näiteks Eiki Nestor püsis konkurentsis kolmanda vooruni, ent iga kord eelistasid EKRE valijad tema vastaskandidaati.

Jõks pudenes esimeses ringis

Ent vaid EKRE toetajate toetusest ei piisa, sellest nähtub ka põhjus, miks praegu jõulist kampaaniat tegev ja näiteks IRLi toetuse saanud Allar Jõks tagaplaanile jäi. Ta läks Kaljurannaga vastakuti juba esimeses voorus.

Indrek Tarand läbis esimesed ringilt muretult, ent poolfinaalis polnud tal Kaljuranna vastu mingit võimalust. EKRE esimees Mart Helme langes kaheksandikfinaalis, kui vastaseks oli eurosaadik Tunne Kelam.

Selles kontekstis on märkimisväärne, et Kelam ju presidendiametisse ei ihkagi. Sama seis on Ene Ergmaga, kes pole enam tegevpoliitik, ent paljude silmis on ta parim variant riigipea ametisse.

Ta pudenes konkurentsist alles poolfinaalis Urmas Paeti vastu. Tea, kas vastajaid mõjutas ehk seegi, et tolle küsitlusnädala ajal teatas Ergma avalikult, et on IRLis pettunud ja astub parteist välja. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et ta tegi poliitikaga otsesõnu lõpparve.

Üpris nirult läks Edgar Savisaarel, kes läks avavoorus (32 kandidaati) vastakuti Marju Lauristiniga. Viimati mainitut toetas pea 70 protsenti küsitletutest. Seljavõit.

Ka tegelikus elus on Savisaar suurest mängust väljas, kuna eelmisel nädalal valis Keskerakonna volikogu oma kandidaadiks Mailis Repsi.

Rahva oma presidendi küsitluses Repsi polnudki, sest selle alguses poleks pea keegi uskunud, et just tema astub Savisaare vastu. Küll aga oli 32 kandidaadi hulgas Aadu Must, kes langes avavoorus, kaotades napilt Mart Helmele.

Torkas silma, et Keskerakonna valijad eelistasid Helmet Mustale. Ilmselt võib see osaliselt tuleneda sellest, et Must on oma tütre Kadri Simsoni toetaja, mistõttu on Savisaare toetajatel tema vastu vimm.

Vabaerakonna pooldajad Herkelit ei toetanud

Oli teisigi olukordi, kus mõne erakonna toetajad oma parteikaaslast ei valinud. Näiteks eelistasid Reformierakonna valijad Jüri Luike Ants Laaneotsale, IRLi valijad Siim Kallast Jaak Aaviksoole ning Urmas Paeti Ene Ergmale.

Vabaerakonna valijad aga eelistasid esimeses voorus Urmas Paeti Andres Herkelile. "See näitab, et inimesed võivad valida ikkagi presidenti, mitte endale sümpaatse erakonna esindajat presidendi ametisse," ütleb Tanel Paas.

Mis puutub Kaljuranda, siis suures poliitikas kavatseb ta jätkata nii ehk naa. "Kui ma presidendiks ei saa, siis suure tõenäosusega ma lähen poliitikasse ja astun erakonda," teatas ta mõne päeva eest peetud Harjumaa Omavalitsuste Liidu presidendikandidaatide debatil.

Riigikogu koguneb presidenti valima 29. augustil. Selleks, et seal kandideerida, on vaja vähemalt 21 rahvasaadiku toetust.