KÕMM: Õhupüssist tulistanud meest võib ees oodata pikk vanglakaristus.Foto: Alar Truu
Liis Vaksmann 17. juuni 2016 06:00
"Mida ette võtta, et te enam inimestele kurja ei teeks?" küsib kohtunik Külli Iisop eile Harju maakohtus Alvarilt, kellel kaelas seitse kehtivat kriminaal- ja üheksa väärteokaristust. Seekord on ta kohtu ees Lasnamäel õhupüssist kolme inimese tulistamise eest. Lisaks veel kelmused mobiiltelefonidega.

28aastane Alvar äritses mullu okitoki.ee portaalis mobiiltelefonidega, mida polnud tal olemaski. Ennekõike pakkusid kohtus aga kõneainet tema tänavused teod – ta tulistas kolme inimest õhupüssist. Ja sama relvaga tappis tuvi.

Esmalt uurib kohtunik, kas ta on olematuid mobiiltelefone ostnutega oma võlad ära klaarinud.

"Tahtsin just öelda, et täna saaksin mõlemad ära tasuda," ütleb mees mokaotsast ja vabandab: "Mul on olnud rasked ajad ja mul ei ole kohe seda raha olnud. Kunagi tuli neid trahve iga kuu," kurdab ta, aga lubab võlad ära maksta.

Kohtunik on ilmselgelt skeptiline. "Miks peaks kohus teid üldse uskuma? Minu praktika näitab, et inimesed, kes ütlevad kohtuistungil, et ma kohe homme maksan või homme saan raha, ei maksa võlgu ka aasta pärast."

Alvar aga kinnitab, et tööandja on talle kohe palka üle kandmas ja ta teeb ta ülekande täna-homme ära.

Jope katki, seljal sinika keskel kuul

Edasi uurib kohtunik, mis peaks mehe elus muutuma, et ta ei paneks enam uusi kuritegusid toime, viidates Alvari karistusteele: karistatud varguste, vägivalla, avaliku korra rikkumise ja purjus peaga sõitmise eest.

"Mis see karistus oleks? Miks te teete inimestele kurja edasi?" küsib kohtunik. "Sellele küsimusele ei olegi vastust. Ma ei oska öelda. Võib-olla on mul lihtsalt liiga palju vaba aega," ütleb Alvar.

Mis aga pani teda inimesi tulistama? Kohtunik loeb ette kannatanute ütlused tulistamise kohta Lasnamäel Virbi 18 kortermaja juures. Üks kannatanu räägib, kuidas ta toidupoest koju minnes otsustas poolel teel veini lahti korkida ja sealt paar sõõmu juua.

Seepeale olla keegi eesti keeles karjuma hakanud. Mees eesti keelt ei mõista ja kõndis edasi. Siis kõlaski pauk ja ta tundis tugevat valu seljas. Alles koju jõudes vaatas ta, et jope on katki ja selja peal on suur sinikas, mille keskel tolgendas kuul.

Alvar ise mäletab meest, kes urineeris rõdude juures. Hing sai täis ja ta hakanud sõimama. Pärast tulistanud, kuid peitnud end kohe ära ja ei tea, kas sai pihta või mitte.

"Mind on tõsiselt häirinud lasnamäelased, kes tarvitavad alkoholi ja urineerivad minu korteri akende all," ütleb ta tigedalt ja seletab ladusalt, miks sai kuuli ka tänaval rahumeeli olnud tuvi: "Mulle ei meeldi, kui linnud rõdule lendavad ja määrivad lapse riideid ja vankrit."

"Te olete päris ohtlik inimene ju," ütleb kohtunik ja viitab, et läbiotsimisel leiti Alvari korterist kolm karpi padruneid, õhkrelva kuule ja optilise sihikuga õhupüss. "Miks te neid padruneid korjate?"

"Ma leidsin need (padrunid – toim) ja ma tõepoolest plaanisin need ära viia," on Alvaril jälle vastus valmis. "Enne läbiotsimist just samal päeval planeerisite politseisse viia või?" küsib kohtunik. "Ei, mitte samal päeval, aga plaanis oli ära viia."

Relvade soetamist põhjendab ta sellega, et kui ta kalale läheb, siis on hea metsas märki lasta ja vabandab sujuvalt meeste ees, kes temalt kuuli kerre said. "Me ei taha sinu vabandust! Et sind vanglasse pandaks," tuleb vastuseks.

Prokurör taotleb Alvarile vanglakaristust, millest tal tuleks süüdi mõistmise korral reaalselt ära kanda kaks aastat, seitse kuud ja 28 päeva. Otsus langetatakse 1. juulil.