Juhtkiri

Juhtkiri | Tahad ravi? Sõida linna! (2)

Õhtuleht.ee, 16. juuni 2016, 16:29
Foto: TAIRO LUTTER
Siililegi selge, et haigekassa plaan jätta Eestis lastearstid alles vaid nelja linna lapsevanemaid vaimustusest kiljuma ei pane. Muidugi ei saa elada üle oma jõu, sest kui raha ei ole, siis seda ei ole. Mitte ainult lastearstide ülalpidamiseks, vaid ka plaanilisteks lõikusteks pole enam kuni juuni lõpuni raha ja arstid istuvad jõude, et teisel poolaastal uue innuga tööle hakata.

Kui haigekassa jätab lastearstid alles Tallinna, Tartusse, Pärnusse ja Kohtla-järvele, siis on selge, et Rakverest ei sõida vanemad Kohtla-Järvele, vaid Tallinna ning ka Paidest ei minda Tartusse, vaid ikka Tallinna. Eriarstile minnes tahab lapsevanem ikka parimat võimalikku abi ja ei hakka provintsihaiglatega riskima. Mitmetunnine sõit eriarsti juurde saab olema haigele lapsele kurnav. Kindlasti saavad enamikel juhtudel abi osutada ka perearstid, nagu arvab haigekassa, kuid lapsevanema jaoks on aga põhiline kindlustunde puudumine, et vajadusel oleks abi mõistlikult kauguselt kättesaadav. Kui kaua võtab aega, et sõita Saaremaalt Tallinna eriarstile?

Samal teemal

Pole mõtet hakata kordama neid asju, mille põhjal inimesed otsustavad, kas maal on võimalik hakkama saada. Kui aga kooli pole, lasteaeda pole, arstiabi pole, bussid ei sõida, pangaautomaati pole, postkontorit pole, poodi pole ja talvel ei jõuta teid lahti lükata, siis ei jäta elu just palju valikud.

Kindlasti on neidki noori peresid, kelle jaoks see samm on viimane piisk karikas ja kolitakse järjest perspektiivitumalt ääremaalt mõnda suuremasse linna, ja hea, kui see suurem linn on Tallinn, aga mitte Helsingi. Vähem riiki, vähem Eestit! Arvata võib, et koos haldusreformiga algab suur rahvasterändamine ja Tallinn linnriigina tugevneb veelgi.

Samas ütleb Euroopa Liidu statistikaülevaade Eesti kohta, et tervelt veerand alla 75aastaste surmadest olnuks ärahoitavad, kui lisaks tervislikele eluviisidele olnuks arstiabi kättesaadavam. Ei saa öelda, et midagi poleks tehtud, sest tervishoiuminister lubas käima panna bussid vedamaks provintsitõbiseid eriarstide juurde. Aga kui eriarsti juurde saab, aga lõikuseks ikka raha ei ole? Nokk lahti, saba kinni.

2 KOMMENTAARI

m
maalt 17. juuni 2016, 07:28
eelmise vabariigi ajal suri vanaemal kolm last kuna polnud lastearsti.
v
valitsusele 16. juuni 2016, 18:33
ärgake palun.Maksumaksjatelt võetakse maksud maha ja see laekub riigikassasse,kuid kuhu see küll kaob,et enam inimesed ravi ka ei saa.Pole mõtet pidad...
(loe edasi)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee