Äksi motoklubi 39 liikmed panid hukkunud Toomase mälestuseks Toomemäele küünlad.Foto: Aldo Luud
Toimetas Kristin Aasma 16. juuni 2016 16:03
Eelmise aasta lõpul Tartus Toomemäel aset leidnud kakluse, mille tagajärjel kaotas keskealine mees elu peatrauma ja oksemassidesse lämbumise tõttu, uurimine jõudis lõpule. Selgus, et meedias kannatanutena esinenud mehed osutusid ise ründajateks.

Eelmise aasta 27. detsembri varahommikul laekus häirekeskusele teade, et Tartus Toomemäel toimus kahe seltskonna vahel kaklus. Sündmuskohale jõudnud politseipatrull nägi sealsamas kolme meest, kellest üks, 45aastane Toomas, oli teadvuseta murul pikali.

Vaatamata politseiametnike ja hiljem kohale saabunud meedikute pingutustele suri mees sündmuskohal, edastas Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina.

Juhtunu asjaolude selgitamiseks alustas Tartu politsei kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb tapmist. Tänaseks on selle kriminaalasja uurimine lõpule jõudnud.

Kuidas sündmused saatuslikul ööl arenesid

Uurimise käigus saadud andmetest kujunes uurijate ees välja järgmine sündmuste rada. Need said alguse peale kella kuut hommikul Rüütli tänaval asuvas pubis, kus viibis kaks seltskonda. Seal tungis baarileti ääres seisnud mees kallale kõrval olevale noormehele, lüües viimast rusikaga kolm korda pea piirkonda. Kohe sekkusid teised pubis viibinud isikud rüselusse ning tõrjusid ründaja ja temaga kaasas olnud tuttavad pubist välja.

Rünnaku ohvriks langenud noormees ja temaga koos aega veetnud kuus meest jäid pubisse edasi. Umbes kümme minutit hiljem väljus noorte seltskond baarist ja suundus Toomemäe poole eesmärgiga jõuda ühe seltskonnas viibinud noormehe elukohta.

Pubist mõnikümmend meetrit eemal seisis seltskond, kelle hulgas oli mees, kes oli varem noormeest pubis rünnanud.

Vahepeal oli üks ründajaga kaasas olnud mees helistanud 45aastasele Toomasele, kes samal ajal viibis ööklubis, ja kutsus viimast enda kampa.

Noorte seltskond möödus ootajatest ja suundus edasi ülikooli peahoone poole. Sel ajal liitus ründajate seltskonnaga Toomas ning kolmekesi otsustati järgneda noortele eesmärgiga küsida selgitust pubis juhtunu kohta.

Järgnejad said noored kätte ülikooli peahoone taga Toomemäe trepi juures, kus sama mees, kes oli juba pubis käitunud agressiivselt, ründas ühte noormeestest, lüües teda kaasas olnud vihmavarjuga näkku. Samal ajal tungis Toomas kahele noormehele kallale. Tekkis üldine kaklus, mis lõppes Toomase surmaga.

Kriminaalasjas läbiviidud kohtumeditsiini ekspertiis tuvastas, et hukkunu surma põhjuseks oli pea kinnine tömp trauma kombineerituna vere ja oksemasside aspiratsiooniga hingamisteedesse. Samuti nähtub ekspertiisiaktist, et rusikalöögid tabasid hukkunut otse näkku.

Hukkunule sai saatuslikuks lisaks saadud vigastustele alkoholijoobe, teadvusekaotuse ja ilmselt selili lamama jäämise koosmõju, mille tagajärjel ta lämbus sündmuskohal.

Kannatanutena esinenud mehed osutusid ründajateks

„Tänu Tartus paiknevatele turvakaameratele tuvastasid uurijad need isikud, kes ründasid ning käitusid agressiivselt. Kriminaalasjas kogutud tõendid, milledeks on eelkõige turvakaamerate salvestised, asjaosaliste ütlused ning kohtumeditsiini ekspertiis, osundasid üheselt asjaolule, et algselt peale juhtunut meedias kannatanutena esinenud isikud osutusid hoopis ründajateks. Tõendid kinnitasid ründajate õigusvastast tegevust ja rünnatavate õigust enesekaitsele,“ kommenteeris uurimise juht, Lõuna Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Toomas Liiva.

Kõike eeltoodud arvesse võttes lõpetas politsei prokuratuuri loal kriminaalmenetluse.

Tänaseks on hukkunu lähedased kriminaaltoimikuga tutvunud ning tema elukaaslasele on edastatud kriminaalmenetluse lõpetamise määrus, mida on võimalik vaidlustada Riigiprokuratuuris.

Prokuratuur palub arvestada hukkunu lähedaste avaldusega, et nad ei soovi antud kriminaalmenetluse materjalide avaldamist ega nende detailsemat kajastamist meedias.

Mis puudutab kahte meest, kellest üks oli eelnevalt pubis korduvalt löönud rusikaga näkku ühele noormehele ja hiljem ründas koos sõpradega Toomemäel noormehi, siis nende suhtes on kriminaalasi eraldatud.

Neile kahele mehele on esitatud kahtlustus avalikus kohas käitumisnõuete rikkumises vägivallaga.

Samal teemal

Kommentaarid  (42)

TEADA 19. juuni 2016 22:01
LOLL KAKLUS HULGAADID PATTID SURMA TOOMASE HULGAADID VII VANGLASSE SURMANUHTUSED
Imestaja 18. juuni 2016 02:55
Nüüd siis võimalik sel vene noorsandil, kes hädakaitseks Tammsaare pargis teise tüübi kasti lõi ja selleeest vangistusaastad sai kohtuotsus edasikaevata. Ja kui kõrgema astme kohus või Euroopa kohus õigluse annab, siis maksab Eesti riik nii mis koliseb. Nagu sel Poe tänava juhtumiga oli. Elagu Vaba ja Õiglane Eesti õigussüsteem!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS