Kooli ABC | Sisuturundus

Ametiõppe uued võimalused tõsise tehnikahuviga noortele (2)

Mairi Kadak, 15. juuni 2016, 13:43
Foto: TEET MALSROOS
Üha enam on tööturul nõutud tehnikavaldkonda tundvad spetsialistid, sest masinad ja seadmed on aina keerulisemad. Sügisest saab õppida mitut uut tehilist eriala.

Tartu kutsehariduskeskuses (TKHK) hakatakse õpetama väikemasinate ning  mootor- ja jalgrattatehniku eriala. "Oleme kaardistanud üle saja ettevõtte, kes on püstihädas, sest ei leia inimesi kes oskaksid remontida ja hooldada murutraktoreid ja -niidukeid, ATVsid, mootorrattaid, rollereid ja muud väiketehnikat," rääkis juhtivõpetaja Indrek  Einasto. "Enamus praegusi tegijaid on iseõppijad, kes on  varem näiteks tegelnud motospordiga ja kellel on suur armastus tehnika vastu.“

Eelduseks pühendunud tehnikahuvi

Kutsehariduskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kaire Mets märgib, et võimalus õppida motofanaatikust Indrek Einasto käe all võib olla tõsise tehnikahuviga noorele tõeline vedamine, sest Einasto ise hooldab koolis õpetamise kõrvalt mitmete tippsõitjate tsiklite mootoreid ja vedrustust, sealhulgas näiteks ka mootorrataste mäkketõusu Euroopa meistri  masinat.

"Väiketehnika, eriti mototehnika on nii komplitseeritud high-tech ala, sinna ootan õppima sõna otseses mõttes pühendunud noori, sest seda tööd ei saa ükskõikselt teha,“ kirjeldab Indrek Einasto ise oma põhilist ootust tulevastele õppuritele.

Neile, kelle kireks on hoopis suuremad masinad ja mootorid, avatakse veoauto-ja bussitehniku eriala.

Tööd küttesüsteemide hooldamisel

Päris uus on Tartu kutsehariduskeskuses ka kütte- ja  jahutussüsteemide lukksepa  eriala. Kutseõpetaja Kalmer Kollom märgib, et hoonete küttesüsteemid lähevad aina keerukamaks ning nende paigaldajaid ja hooldajaid tegelikult napib. "Õpetame juba tulevikutehnoloogiat, sest lisaks traditsioonilistele kaugküttesüsteemidele peab tehnik tundma ka arenevaid maa- ja päikesekütte süsteeme, ta peab oskama  neid paigaldada, teha  torutöid, seadistada agregaate ja süsteeme  hooldada,“ selgitas ta. "Ootame õppima kõiki, kes tahavad saada oma valdkonnas nõutud spetsialistideks. Seda eriala valides tuleb kasuks tehniline taip ja reaalainetes orienteerumine.“

Töökohapõhine õpe

Töökohapõhine õpe tähendab, et kaks kolmandikku  õppest toimub asutuses, kus inimene juba töötab, üks kolmandik õppest aga koolis. Selles õppevormis saavad teehnikahuvilised nüüd Tartus omandada ka turvasüsteemide tehniku oskusi. Töökohapõhise õppe koordinaatori Sigrid Ester Tani sõnul on kooli  partneriteks Eesti juhtivad turvafirmad, kelle valvata on ka riikliku tähtsusega objektid.  "Turvasüsteemide tehniku  ülesanne on ehitada, seadistada ja hooldada turvasüsteeme alates läbipääsusüsteemidest kuni videovalveni välja. Tegemist on nõutud ja kiiresti areneva valdkonnaga, kus tööd tuleb pidevalt pigem juurde,“ selgitas ta.  "Eelistame õppijaid, kellel on varasem elektriku või IT-süsteemide alane haridus või töökogemus, sest turvasüsteemide tehniku töö hõlmab  nii ühte kui ka teist." Tehnilise eriala kõrval võib töökohapõhises õppes  omandada ka müügikorraldaja ja arhiivikorrastaja eriala..

Lisainfot erialade kohta leiab kooli kodulehelt. Dokumentide vastuvõtt Tartu Kutsehariduskeskusse algab 20. juunil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee