Maailm

Põhja-Koreas suurendatakse tuumarelvade tootmist (5)

Toimetas René Piik, 15. juuni 2016 12:08
Kim Jong-Un Põhja-Korea töölispartei kongressil kõnet pidamas.Foto: KCNA
Põhja-Korea suurendab oma tuumarelvade tootmist ning on viimase 18 kuu jooksul lisanud varudesse veel 6 relva, teatas teisipäeval USA uuringukeskus.

Washingtonis paikneva Teaduse ja Rahvusvahelise Julgeoleku Instituudi (Institute for Science and International Security) hinnangul oli Põhja-Koreal 2014. aasta lõpuks kokku 10-16 tuumarelva. Sellisele järeldusele jõuti analüüsides riigi plutooniumi ja uraani tootmishulka ja potentsiaalseid kasutusalasid.

Samal teemal

Reutersile avaldatud raportis kirjutasid instituudi David Albright ja Serena Kellehr-Vargantini, et tänaseks on Põhja-Koreas valminud neli kuni kuus uut tuumarelva, asetades relvade koguhulga 13 ja 21 vahele. Raportis kirjutati, et Põhja-Korea tuumarelvade hulga kohta avaldatud hinnangu vormistamisel ei võetud arvesse teise radioaktiivsete ainete töötlemiseks mõeldud tsentrifuugi olemasolu, kuigi selle eksistentsi üle on juba pikemat aega spekuleeritud.

Need arvud ei ole küll midagi USA 7100 ning Venemaa 7700 tuumarelva kõrval, aga olukorra teeb ohtlikuks Põhja-Korea ettearvamatus. Iga hetk võib Kim Jong-Un anda käsu tuumarelvad käiku lasta, heites kõrvale kõik rahvusvahelised kokkulepped nende kasutamise osas.

"Sellegipoolest näitab uuring, olgugi mitte väga põhjalikult, et Põhja-Korea suurendab üsnagi kindlalt oma tuumaenergiaalast suutlikkust," öeldi raportis, lisades, et suurem osa sellest on seotud militaarklassi uraani tootmisega.

2013. aastal lubas Põhja-Korea taaskäivitada kõik tuumarajatised, sealhulgas põhireaktori ja üks väiksema reaktori Yongbonis, mis suleti 2007. aastal seoses rahvusvahelise antirelvastusliikumisega.

Mais teatati Põhja-Koreas valitseva töölispartei poolt korraldatud kongressil, et tulevikus hakkab riik tuumarelvade tootmist aina rohkem arendama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee