Maailm

Poolautomaatne relv AR-15 – massimõrvarite parim sõber (15)

Aadu Hiietamm, 15. juuni 2016 06:00
MASSIMÕRVARITE LEMMIKRELV: Nii näeb välja poolautomaatrelv AR-15, mida kasutas Orlando geiklubis 49 inimest tapnud Omaar Mateen. Foto: AFP / Scanpix
Orlando geiklubis Pulse 49 inimest tapnud Omar Mateen kasutas poolautomaatrelva AR-15, mis paistab silma kurva kuulsuse poolest. Seda kasutavad need, kes soovivad võimalikult palju inimesi surnuks tulistada.

Põhiseaduse järgi on Ameerika Ühendriikide kodanikul õigus omada ja kanda tulirelva. Ja ameeriklased kasutavad seda õigust usinalt. Kodudes hoitakse hinnanguliselt 300 miljonit tulirelva. See number jääb vaid pisut alla rahvaarvule. USAs elab 320 miljonit inimest.

Samal teemal

Elanike käes olevast 300 miljonist tulirelvast on USA meedia andmetel 3,8–5 miljonit poolautomaatrelvad AR-15. Need on suhteliselt sarnased automaadiga M16, mida relvatootja Colt müüb sõjaväelastele. AR-15 on aga mõeldud tsiviilelanikele.

Kui M16 tulistab nii automaattulerežiimis kui ka üksiklaskudega, siis AR-15 ainult üksiklaskudega. See tähendab, et iga uus lask vajab päästikule vajutamist. Sellegipoolest suudab kogenud laskja 30 padruniga salve tühjaks tulistada vaid viie sekundiga.

Poolautomaatrelva AR-15 saab legaalselt osta suuremas osas USA osariikides. Ka Omar Mateen soetas selle vaid mõni päev enne Orlando veresauna St Lucie maakonna relvapoest. Tal oli selleks seaduslik õigus. Omar Mateeni ei olnud kohtulikult karistatud ja tal oli ette näidata relvaluba.

AR-15 sai eriti populaarseks kolm ja pool aastat tagasi, täpsemalt pärast Newtowni veresauna.

14. detsembril 2012 tappis 19aastane Adam Lanza esmalt kodus ema ja tungis seejärel Newtownis Sandy Hooki lasteaed-algkooli, kus tulistas surnuks 20 kuue- ja seitsmeaastast last ning kuus õpetajat. Seejärel võttis noormees endaltki elu.

Adam Lanza kasutas relva AR-15. Tal kulus 27 inimese tapmiseks 11 minutit.

Obamal ei õnnestunud relvaseadusi karmistada

President Barack Obama üritas pärast Newtowni tragöödiat relvaseadusi karmistada, ent kõik algatused sumbusid kongressis.

Relvafännid jooksid aga kartuses, et AR-15 müük keelustatakse, relvakauplustele tormi, mis lubas kaupmeestel selle poolautomaatrelva hinda kaks korda tõsta.

Kardetud keeld ei jõustunud ja tulus äri selle surmarelvaga õitseb endiselt. Obama pidi mõjuka relvalobi ees kapituleeruma.

Veelgi enam, praegune president tunnistas alles paar nädalat tagasi, et tema ametiajal on Ameerika Ühendriikides relvi erakätesse müüdud rohkem kui ühegi varasema presidendi võimu ajal.

Aastatel 1994–2004 oli AR-15 tsiviilkasutus keelatud, kuid see keeld miskipärast tühistati. Seejuures näitab statistika, et keelul oli positiivne mõju, sest nendel aastatel oli massitulistamiste ohvreid tunduvalt vähem.

Ajaleht Washington Post kirjutas pärast Orlando veresauna, et AR-15 on massitulistajate üks lemmikrelvi. Nii on kümne aasta jooksul Ameerika Ühendriikides registreeritud 14 üle kolme ohvriga tulistamist, kus kurjategija kasutas seda relva.

AR-15 tõi 1950. aastatel välja firma ArmaLite (lühend AR tähistab tooteseeriat ArmaLite Rifle).

Seejärel omandas AR-15 õigused Colt ja arendustöö tulemusena sündis M16, mis on siiani USA relvajõudude kasutuses ja Vene AK-47 kõrval tõenäoliselt tuntuim relv maailmas.

Pärast Orlando veresauna räägitakse Ameerika Ühendriikides taas valjuhäälselt vajadusest relvaseadusi karmistada.

Nii toonitas näiteks demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton, et sellised tulirelvad, millest Omaar Mateen Orlando geiklubis inimesi tappis, ei tohiks kõigile kättesaadavad olla.

Massimõrvarid, kes kasutasid relva AR-15

Omar Mateen
49 surnut, 53 vigastatut
2016 Florida Pulse geiklubi tulistamine.

Rizwan Farook ja Tashfeen Malik
14 surnut, 22 vigastatut
2015 Kalifornia San Bernardino tulistamine.

Rizwan Farook ja Tashfeen Malik 14 surnut, 22 vigastatut 2015 Kalifornia San Bernardino tulistamineFoto: Reuters / Scanpix

Christopher Harper-Mercer
10 surnut,
9 vigastatut
2015 Oregoni Umpqua kolledži tulistamine

Christopher Harper-Mercer 10 surnut, 9 vigastatut 2015 Oregoni Umpqua kolledži tulistamineFoto: Reuters / Scanpix

Adam Lanza
27 surnut,
2 vigastatut
2012 Connecticuti Sandy Hooki algkooli tulistamine.

Adam Lanza 27 surnut, 2 vigastatut 2012 Connecticuti Sandy Hooki algkooli tulistamine.Foto: Reuters / Scanpix

James Holmes.
12 surnut, 58 vigastatut
2012
Colorado Aurora linna kino tulistamine.

James Holmes. 12 surnut, 58 vigastatut 2012 Colorado Aurora linna kino tulistamine.Foto: Reuters / Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee