Maailm

Vladivostokist sai Gamal Abdel Nasser (2)

Aadu Hiietamm, 15. juuni 2016 06:00
Vladivostokist sai Gamal Abdel Nasser. Foto: AFP / Scanpix
Prantsusmaal Saint-Nazaire’is algselt Venemaa tellimisel ehitatud Mistrali-klassi helikopterikandja asus nädalavahetusel teele Egiptusesse Aleksandria sadamasse. Kui Venemaa oli pannud sõjalaevale nimeks Vladivostok, siis Egiptus ristis selle endise presidendi järgi Gamal Abdel Nasseriks, vahendab AFP.

Helikopterikandja peaks Aleksandriasse jõudma 22. juunil pärast 3000 meremiili läbimist.

Prantsusmaa ja Venemaa jõudsid mullu 5. augustil lõplikule otsusele katkestada 2011. aasta juunis sõlmitud leping, mille järgi ehitati Prantsusmaal Saint-Nazaire’is Vene mereväele kaks Mistrali-klassi helikopterikandjat.

Neist esimene, Vladivostok, sai valmis 2014. aastal ja teine, Sevastopol, mullu mais.

Vene merevägi kavatses Vladivostoki saata Kaug-Itta ja Sevastopol pidi hiljemalt 2017. aastal ühinema Vene Musta mere laevastikuga selle lipulaevana. Tema kodusadamaks oleks saanud Sevastopol Krimmis.

Kuid Prantsusmaa külmutas Venemaa sekkumise tõttu Ukraina kriisi 2014. aastal lepingu ja et Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid kehtivad siiani, siis ei jäänudki Pariisil muud üle, kui lepingust lahti öelda.

Prantsusmaa president Francois Hollande ja Egiptuse riigipea Abdel Fattah al-Sisi jõudsid mullu septembris kokkuleppele, et Saint-Nazaire’is Venemaa tellimusel ehitatud kaks Mistrali-klassi helikopterikandjat ostab Egiptus.

Tehing vormistati 10. oktoobril ja seda aitab finantseerida Saudi Araabia. Helikopterikandjate eest makstakse 950 miljonit eurot.

Teine helikopterikandja antakse Egiptusele üle septembri lõpus. Seegi saab endise presidendi nime – Anwar El-Sadat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee