Marina KaljurandFoto: Stanislav Moshkov
Toimetas Piret Pappel 14. juuni 2016 18:34
Välisminister Marina Kaljurand rääkis täna telefoni teel India välisministri Sushma Swaraj'iga. Ministrid rääkisid laevakaitsjate kohtuprotsessist, India soovist liituda rahvusvahelise tuumatarnijate grupiga (Nuclear Suppliers Group- NSG) ning Eesti ja India suhetest.

Välisminister Kaljurand tõstatas Eesti laevakaitsjate juhtumi ning avaldas lootust, et India siseriiklikud protseduurid Eesti ja India vahelise karistatud isikute üleandmise lepingu allkirjastamiseks lõpetatakse peatselt. Ta väljendas ka muret, et laevakaitsjate kohtuprotsessis on olnud viivitusi ja laevakaitsjad on juba üle kahe aasta pidanud oma perest ja lähedastest eemal viibima.

India välisminister ütles, et juristina saab ta aru, kuivõrd keeruline on laevakaitsjate kohtuprotsess ning emana mõistab ta lähedaste muret. Ta avaldas lootust, et protsess saab lahenduse.

Eesti välisministri sõnul Eesti tervitab India soovi NSG-ga liituda, eriti arvestades, et India on näidanud üles valmisolekut olla vastutustundlik riik tuumaküsimustes ning on ühinenud Haagi käitumiskoodeksiga ballistiliste rakettide leviku tõkestamiseks (Hague Code of Conduct against Ballistic Missile Proliferation). "Eesti kaalub India kandidatuuri väga tõsiselt," ütles Marina Kaljurand.

Ministrid arutasid ka Eesti ja India suhteid, koostöövõimalusi küberturvalisuse ja e-valitsemise valdkondades ning leppisid kokku, et kohtuvad sügisel New Yorgis ÜRO Peaassamblee äärealadel.