Eesti uudised

Metlev: "Mul on häbi Keskerakonna venekeelsete saadikute pärast" (81)

Gerly Mägi, 14. juuni 2016 19:37
Täpselt seitse riigikogulast, kes kõik on ka Keskerakonna fraktsiooni esindajad, otsustasid tänasel istungil avalduse "75 aastat juuniküüditamisest" poolt mitte hääletada.Foto: Kuvatõmmis
Tänasel riigikogu istungil oli muu hulgas hääletamisel avaldus "75 aastat juuniküüditamisest", millega mälestati vägivaldselt küüditatud ja hukkunud inimesi. Avalduse poolt otsustas hääletamata jätta seitse Keskerakonna fraktsiooni esindajat. Otsust ei toetanud Dmitri Dmitrijev, Olga Ivanova, Valeri Korb, Mihhail Korb, Martin Repinski, Vladimir Velman ja Mihhail Stalnuhhin. Keskerakonna venekeelsetest saadikutest hää

Vabaerakonna fraktsiooni nõuniku Sergei Metlevi sõnul häbistasid need seitse venekeelset riigikogulast kõiki eestivenelasi, sest korralik eestivenelane lihtsalt ei saa nõukogude režiimi kuritegusid mitte hukka mõista.

Samal teemal

"Iseseisvuse taastamisest on möödunud 25 aastat, aga meil riigikogus on endiselt rahvasaadikud, kelle jaoks üle 10 000 nõukogude režiimi poolt represseeritud eestimaalast ei ole piisav ajend, et toetada avaldust, mis mõistab hukka need kuriteod ja kutsub mäletama. Vene päritolu Eesti kodanikuna tahaks ma praegu maa sisse vajuda, sest mul on häbi Keskerakonna venekeelsete saadikute pärast, kes ei suuda kommunismi kuritegusid selgelt hukka mõista, nagu seda ei suuda ega taha Vladimir Putin. See ei ole valijate esindamise küsimus, see on inimlikkuse ja Eesti väärikuse hoidmise küsimus," ütles Metlev.

Sergei Metlevi sõnul on selline käitumine sisuliselt avalik deklaratsioon, et me ei jaga Eesti riigi põhiväärtusi ega pea totalitaarse režiimi tegevust kurjuseks. "Tegemist on põhimõttega: kas Eestis on võimalik olla oma juuri hoidev venelane, kes on tugeva Eesti identiteedi ja kuuluvustundega, või mitte. Mina usun, et see on võimalik, mõned aga töötavad selle konsensuse vastu. Venekeelsete keskerakondlaste aktsiooni taga on näha selget sõnumit: meie jaoks sovjett on kõige parem venelane ja ise oleme ka sellised. Unustatakse, et see inimsööjalik režiim hävitas miljoneid inimesi nende rahvuse või keele osas vahet tegemata. See tragöödia on väljaspool vaidlusi. Korralik venelane lihtsalt toetab sellist avaldust, nõukogude venelane ehk sovett ei toeta," rõhutas ta.

Vladimir Velmani sõnul tulid talle parasjagu riigikokku külla inimesed, kellega ta pidi kohtuma ning seetõttu astus vahetult enne hääletamist saalist välja. 

Mihhail Korb lubas telefonis, et annab kiire vastuse meilitsi, kuid möödunud kahe tunni jooksul ei leidnud ta vastamiseks aega. Teisi rahvasaadikuid Õhtulehel tabada ei õnnestunud.

Samal teemal

17.06.2016
Stalnuhhin üritas küüditamise toetusavaldust muuta
16.06.2016
Mihhail Stalnuhhin: minust ei saadud aru
15.06.2016
Mihhail Korb: juuniküüditamise avaldus riigikogus ei aita
14.06.2016
President leinapäeval: me jääme püsima