Maailm

Eesti, Läti ja Leedu saadikud Moskvas mälestasid 1941. aasta juuniküüditamise ohvreid (1)

Toimetas Piret Pappel, 14. juuni 2016 17:36
Arti HilpusFoto: Eesti välisministeerium
Täna, juuniküüditamise 75. aastapäeval kogunesid Eesti, Läti ja Leedu suursaadikud ning diplomaadid Solovetsi kivi juurde Lubjanka väljakul, et mälestada küüditamise ohvreid, kellest suur osa hukkus ebainimlikes tingimustes Siberis ja Põhja-Venemaal. Diplomaadid asetasid stalinismiohvrite mälestuskivi juurde lilled ja pärjad ning Eesti suursaadik Arti Hilpus pidas mälestuskõne. Ta rõhutas, et eriti traagiliseks tegi 1941. aasta 14. juuni küüditamise asjaolu, et esmakordselt langesid stalinliku massirepressiooni ohvriks mitte üksnes juhtivad poliitika-, majandus- ja ühiskonnategelased, vaid ka nende perekonnaliikmed. „Midagi sellist ei osanud ette näha meie inimesed, kes olid veel äsja elanud iseseisvates riikides ja uskusid õigusriigi põhimõtetesse,“ ütles Hilpus.

Arti Hilpus Foto: Eesti välisministeerium

„Kindlasti peame jätkama mineviku traagilistest peatükkidest rääkimist ning nende uurimist, et hoida ära uued eksimused ja kuriteod,“ märkis suursaadik. Arti Hilpus tõdes, et peaksime seejuures ka silmas pidama, et inimsusevastaseid kuritegusid panid toime konkreetsed inimesed, mitte üks või teine rahvas tervikuna.

Solovetsi kivi Lubjanka väljakul on mälestusmärk Nõukogude režiimi ohvritele. Kivi toodi Solovetsi saartelt, kus paiknes üks paljudest toonastest vangilaagritest. Mälestuskivi avati pidulikult 30. oktoobril 1990. aastal ning sellest kuupäevast on Venemaal saanud poliitrepresseeritute mälestuspäev.

Samal teemal

14.06.2016
Metlev: "Mul on häbi Keskerakonna venekeelsete saadikute pärast"
14.06.2016
Nutt: 1941. aastal olid kõik Eesti elanikud nõukogudevastane element
14.06.2016
Kaljurand küüditamise mälestusõhtul: on kokku hoidmise ja tulevikku vaatamise aeg