Foto: TEET MALSROOS
Õhtuleht.ee 14. juuni 2016 18:49
Võib mõista meelehärmis tõbist pensionäri, kes on juba pikka aega tulutult üritanud eriarsti juurde aega kinni panna ja loeb nüüd uudistest, et haigla juhtkond käib võõra raha eest abikaasaga puhkusereisidel ning kulutab üle 10 000 euro. Üks on kindel – PERHile sündinud mainekahju on sellest summast mõõtmatult suurem.

Raske on tavainimesele selgitada, miks peaks haiglajuht Tõnis Allik käima haiglale teenust osutava firma kulul Saksamaal õllefestivalil või mujal abikaasaga lõõgastumas. Miks mitte, võivad küsida haiglajuhid, kui näevad, kuidas president oma abikaasasid ja peaminister oma elukaaslast tööga seotud reisidele kaasa võtab. Tasuta lõunaid teatavasti pole ja alati ripub pea kohal küsimus, kas piisab, kui abikaasa lennupiletid ise kinni maksta, jättes muud kulud teiste kanda. ASi Tallinna Sadam skandaaliga kerkis igati põhjendatud küsimus, milline on sääraste juhtumite juures olnud nõukogu roll ja milline saab olema nõukogu vastutus. PERHi nõukogu nüüdseks juba endine reformierakondlasest juht Toomas Vilosius pareeris küsimuse vastuküsimusega – miks peaks nõukogu midagi otsustama?

Et tervishoiuministrile toimuv siiski ei meeldi, oli näha tema otsusest nimetada skandaali puhkemise järel haigla nõukogu juhiks ministeeriumi kantsler nagu ka nõukogu sotsist liikme ettepanekust Alliku volitused menetluse ajaks peatada. Nagu näha, lähenevad parteid toimunule täiesti erinevalt.  Kõrvaldada Allik töölt nagu Edgar Savisaar linnajuhtimisest? Kas nõnda aga ei saaks politsei liiga hõlpsalt kogu Eesti äri- ja muud eliiti pingile saata?

Asja uurinud politsei arvates peaks piirama tippjuhtide ametis oleku aega. Kas 13 aastat haiglat juhtinud Allik on näide selle kohta, kuidas liiga kaua olulisele kohale jäädes võivad juured alla kasvada? Kas ettepanekute tegemine, kuidas haiglad peaksid oma tööd edaspidi korraldama, kuulub ikka politsei ja prokuratuuri töövaldkonda, isegi kui need on põhimõtteliselt õiged? Eesti pole politseiriik, kus politsei peaks trügima seadusandja asemele ja hakkama ettevõtteid juhtima.