Foto: Erakogu
Mairi Kadak 15. juuni 2016 10:48
Noorte aednike kutsemeistrivõistlusi on juba mitu aastat peetud kevadisel Maamessil Tartus, nii ka tänavu.

Võistlejaid oli Räpina aianduskoolist, Luua metsanduskoolist ning Hiiumaa ja Kopli ametikoolist, külalistena olid esindatud Bulduri aianduskooli õppurid  Lätist ja Erfurti Ernst Benari kooli võistkond  Saksamaalt. Igast koolis võis osaleda kaks kuni 26aastaste õppurite kaheliikmelist võistkonda.

Pingeline võistlus halvas ilmas

Oma aednikuoskused tuli võistlejail proovile panna mitmeosalisel kutsevõistlusel. Taimede tundmise ülesandes näiteks tuli 15 minuti jooksul taimeosade järgi määrata 15 erinevat taime ja kirjutada vastused ladina keeles, pookimisülesandes sai parima tulemuse see, kes suutis veerand tunni jooksul kvaliteetselt pookida rohkem pookealuseid. Kompleksülesanne nõudis lilletorni ehitamist, ruumala- ja massiarvutuste tegemist, joonise järgi taimede istutamist koos vajalike istutuseelsete ja -järgsete toimingutega, konteinerisisese veereservuaari paigaldamist ja tehnika tundmist. Viimases ülesandes tuli trimmeri poolile peale kerida jõhv.

Varasematel aastatel on noorte aednike kutsemeistrivõistluste esikoht läinud Räpinasse, erandiks polnud ka tänavune võistlus, kust Räpina võistkonnad viisid kaasa nii esimese kui ka kolmanda koha.

Võidukasse tandemisse kuulunud Marian Põldmets oli tulemusega väga rahul. "Võistlus oli üsna pingeline. Päeva esimeses pooles oli ka ilm halb, sadas lörtsi ja puhus tugev tuul, mis tegi näiteks pookimisülesande üpris raskeks," rääkis ta. "Rõõmustan, et mitme aasta töö ja pingutus on vilja kandnud. Selle tundega on hea ka kooli lõpetada. Muidugi olen hea meeskonnatöö eest väga tänulik ka oma paarilisele Jaan Tanvelile.”

Võistlust analüüsides hindas Marian kõige raskemaks trimmerijõhvi kerimist, kus ebaõnnestumise tõenäosus oli kõige suurem. "Ootamatusi tekitas kompleksülesanne: just samamoodi nagu mullusel võistlusel ei saanud ma ka tänavu päris täpselt aru, mida kohtunikud valmis töös näha tahavad, sest juhend tekitas mitmeid küsimusi ja kohtunike tagasiside kadus ümbritseva müra sisse lihtsalt ära,“ rääkis ta. "Samas õpetas see võistlus, et kõik õnnestub paremini, kui jääda rahulikuks ja püüda enne tegutsema asumist asjad enda jaoks selgeks mõelda."

Kolitakse Noore Meistri sarja

"Hea meel on selle üle, et tänavu lisandus võistlusele veel üks välisvõistkond Saksamaalt ja lätlased, kes osalesid juba eelmisel aastal, olid ka tänavu kohal," rääkis üks võistluse korraldajaist, Räpina aianduskooli aianduse juhtõpetaja Urmas Roht. "Kutsutud sai veel õpilasi Soomest, Austriast ja Taanist, kuid neile kahjuks sel aastal osalemine ei sobinud.“

Järgmisel aastal aednikuks õppijate kutsemeistrivõistlusi enam Maamessil ei näe, SA Innove algatusel ühinetakse Tallinnas korraldatava kutseõppurite võistlussarjaga  Noor Meister. Võistlus muutub kestuselt pikemaks ja see tähendab, et kavandada saab ka senisest keerukamaid ülesandeid.

Noor Aednik 2016

(Võistluse tulemused Eesti arvestuses.)

I koht – Marian Põldmets ja Jaan Tanvel, Räpina aianduskool.

II koht – Serena Bersin ja Anna-Liisa Urm, Luua metsanduskool.

III koht – Reta Poolak ja Birgit Kahur, Räpina aianduskool.

Noorte aednike mõõduvõttu on Räpina Aianduskool koostöös sihtasutusega Innove korraldanud juba mitu aastat. Kuni 2012. aastani toimus võistlus Räpinas ja kandis nimetust Floristaia, edasi on kutsevõistlust korraldatud Tartus Maamessil nime all Noor Aednik.  Kõik parima noore aedniku tiitlid on sellelt võistluselt läinud Räpina aianduskooli õppureile.