Maailm

Taanis keelati islamiusulistel õpilastel kooli ajal palvetada  (11)

René Piik, 14. juuni 2016 12:59
Moslemite pühakiri KoraanFoto: JOSEPH EID
Taanis teatati haridus- ja teadusministeeriumi poolt juhitud erakoolis, et õpilased ei tohi tundide ajal palvetada, sest "religioon ja haridus ei kuulu kokku".

Islamiusuline õpilane Põhja-Kopenhaageni koolis SOPU Hillerød tõi õppeasutuses kehtestatud keelu esile Facebooki postitatud pildiga. Pildil olev naine hoidis käes plakatit, millel seisis: "Uudis direktorilt. Kas inimene võib SOPU Hillerødis palvetada? Vastus on EI!"

Inger Margrethe Jensen, kooli direktor, kinnitas otsust, lisades: "Me tuletasime seda oma õpilastele meelde ja uuendasime kooli kodukorda, sest meil on ette tulnud juhtumeid, mis seda vajavad."

"Osad [õpilased] tahtsid luua kooli palveruumi; moslemite palved on muutunud palju nähtavamaks, sest osadel juhtudel on nad kasutanud koridore palvetamiseks. Religioon ja haridus ei kuulu kokku - religioon kuulub eraellu."

Mia Victoria Lunderød Hansen, õpilane, kes postitas plakatist pildi, ütles: "Me, õpilased ei usu, et see on õige ning seega oleme käinud koolis allkirju kogumas."

"See situatsioon tuleb ära lahendada, sest me usume, et kõiki tuleb kohelda võrdselt."

Kuigi pildil olev naine ei ole veel sõna võtnud, ütles tema kasuõde raadiojaamale Radio24syv: "Ma lihtsalt ei suuda seda mõista. Ma saan aru inimestest, kes ei taha, et neile asju peale sunnitakse - religioon on isiklik asi. Kuid keegi ei tohiks minule peale sundida taani kultuuri omandamist ja mitte palvetamist."

Mais keelas üks Kopenhaagenis asuv täiskasvanute kool naisõpilastel klassi siseneda, kui nad oma niqabi (aarabia keeles 'loor', musliminaiste hulgas kantava kostüümi osa, mis katab nägu) peast ära ei võta.

Inge Voller, VUC Lyngby direktori asetäitja, ütles Metroexpressile: "See ei ole religiooni või etnilisuse küsimus, vaid õppimise küsimus, sest me oleme eelkõige haridusasutus."