Siim Kallas 12. juunil 2016 Reformierakonna üldkogul.Foto: Reformierakond / Facebook
Toimetas Kristin Aasma 12. juuni 2016 14:45
Reformierakonna auesimees Siim Kallas ütles täna toimunud Reformierakonna üldkogul, et Eesti peaks viima oma kodakondsuspoliitika põhiseadusega kooskõlla ning seadustama topeltkodakondsuse. Siim Kallas rääkis erakonna üldkogul, et viimastel andmetel elab välismaal 104 000 Eesti kodanikku. "Paljud neist on abielus välisriigi kodanikega ning paljudel neist on ühised lapsed. Eesti seadus ei luba täna omada kahte kodakondsust. Seadus ütleb, et kui tahetakse säilitada näiteks USA või Saksa kodakondsus, tuleb loobuda Eesti kodakondsuse

"Leian, et nõue loobuda Eesti kodakondsusest on oma olemuselt põhiseadusevastane ning parim lahendus oleks seadustada topeltkodakondsus, ilma lojaalsus ja keelenõudeid leevendamata,” ütles Kallas.

"Eesti avatuse või suletuse määravad kodakondsusseadus ja välismaalaste seadus. Nende seaduste sajad paragrahvid on muust maailmast eraldatud soosaare ideoloogia kandjad. Neid seadusi kannab hirm võõraste ees. Nende seaduste üldine mõtteviis on, et me ei taha ühtegi uut kodanikku mujalt, me ei taha ühtegi uut töötajat mujalt, me ei taha ühtegi ajutist ega alalist elanikku kusagilt mujalt," selgitas Kallas.

"Seega on Eesti kodakondsuspoliitika pärit minevikust ning vajab laialdasemat arutelu. Kuivõrd kodakondsuspoliitika muudatus on meie ühiskonna jaoks suur muutus, siis võib vajadusel kaaluda selles küsimuses rahvahääletuse läbi viimist,“ arvab Siim Kallas.