Taastatud merevaigutuba Tsarskoje Selos.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 11. juuni 2016 20:50
Poola ajaloouurija arvab, et on leidnud ühe maailma müstilisema aarde - Venemaal Peterburi lähedalt Tsarskoje Selo lossist kadunud merevaigutoa.

Bartlomiej Plebanczyk on veendumusel, et Teise maailmasõja ajal kadunud 18. sajandi alguse aarde, tsaar Peeter I-le kingitud merevaigutoa viisid natsid Poola Mamerki külas asuvasse punkrisse, kirjutas New York Times. Küla asub Venemaa piiri lähedal.

Mees sai teavet vanematelt külaelanikelt, kes rääkisid, sakslased tassisid punkrisse suuri kaste. Mamerki muuseum laskis punkrit skaneerida ning sai kinnitust sellele, et punkris tõepoolest on olemas salakamber.

Eelmisel aastal väitsid kaks meest, et nad leidsid Poolas natside kullarongi, kuid senised uuringud ei ole seda kinnitanud. Teise maailmasõja ajal peidetud varanduse otsingud on Poolas sedavõrd populaarsed, et asjaarmastajad on sisse seadnud oma veebifoorumi.

Tsarskoje Selost 1941. aastal natside röövitud merevaigutuba sisaldas kuus tonni merevaiku dekoreerituna kullaga. Natsid viisid merevaigutoa Preisimaale Königsbergi (praegu Venemaa kuuluvuses Kaliningrad). 1945. aastal, kui nõukogude armee peale tungis, anti Berliinist korraldus merevaigutuba evakueerida. Mis sellest edasi sai, on praeguseni teadmata. On arvatud, et laev merevaigutoa lastiga läks Läänemerel põhja.

Venemaa on aga kaheksandaks maailmaimeks tituleeritud kauni merevaigutoa Tsarskoje Selo lossis taastanud. Rekonstrueerimist alustati 1979. aastal, see avati pidulikult 2003. aastal.

Samal teemal

Kommentaarid  (28)

Juhan. 13. juuni 2016 08:00
Ilusad jutud muistsetest aaretest minul pole neist kasu. Venelased ei ole saanud alla lasta Kaliningraadis silda samuti ei julgenud taastada silda Tartus ja Ahja jõel Ahja Rasina teel viimasele ehitasid kõrvale uue silla.
mees 12. juuni 2016 16:19
jah,kui palju on kusagil peidus aardeid,millest keegi idagi ei tea,kunagi remontisin vana maamaja ja palkseina katva papi all oli suurel hulgal sõjaaegset saksa idaalade raha,mille väärtus oli lõpuks null,aga eks tookord ka inimesed lootsid,et äkki läheb veel vaja
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS