Venemaa seksu.aalmõrvar tuvastati DNA abilFoto: Reuters / Scanpix
Allan Espenberg 11. juuni 2016 06:00
Hiljaaegu tabati Venemaal tõeline koletis, kõige julmem, verejanulisem ja saladuslikum maniakk Novosibirski ajaloos, kes kümne aastaga tappis vähemalt seitseteist naist, joonistas nende kehaosadele imelikke märke ja pildus need metsa alla laiali.

Politseid tuleks muidugi selle edu eest tänada, kuid seda sarimõrtsukat aeti taga ilmatu pikk aeg, ligi 20 aastat. Pealegi pole üldsus sugugi kindel, kas kätte on saadud õige kurjategija.

Lõikas ohvritelt südame välja ja pea otsast

2000. aastate algul olid Novosibirski prostituudid üsna hirmul, sest keegi tappis ja tükeldas nende kolleege. Oli teada, et tapja valib oma ohvriks 19–30aastaseid kenasid, saledaid, sihvakaid ja pikajuukselisi brünette lõbunaisi.

Samas polnud korrakaitsjatel võimaliku kurjategija kohta mingeid andmeid ega ühtki niidiotsa, mis süvendas paanikat linnas veelgi. Saritapjat hakati kutsuma Tabamatuks Koletiseks, Novosibirski Maniakiks ja Siberi Rappijaks.

LÕBUTÜDRUKUTE HIRM: Venemaa prostituudid teepervel kliente ootamas. Novosibirskis tabatud Jevgeni Tšuplinski (51, väiksel pildil) juhtum kinnitab, et lõbutüdrukute klient võib osutuda tõeliseks koletiseks. Foto: vk.com

Ristisõda tänavatüdrukute vastu alustas Novosibirski Maniakk juba 1998. aastal. Esmalt avastati Tulinski (Tula) küla lähistelt metsaribalt tütarlapse moonutatud ja tükkideks raiutud jäänused.

Kuritööpaiga oli mõrtsukas kaunistanud kummaliste ja arusaamatute sümbolitega: mulla peal oli puidust ring, mis oli jagatud kaheksaks sektoriks koos piltidega. Veidi kaugemal maapinnal olid samuti ringikujuliselt paigutatud 30sentimeetrised puuvaiad, millele oli kurjategija põletanud imelikud sümbolid.

Nende kallal murdsid parimad kriminalistid ja krüptoloogid mitu aastat pead, kuid midagi tarka ei suudetud välja mõelda ja sümbolite mõttest aru ei saadud.

Üks endine Novosibirski kriminaaljälituse töötaja, kes osales sarimõrtsuka tagaajamisel, on rääkinud, et esimesed tapmised meenutasid väga rituaalmõrvu.

Ohvritelt oli süda välja lõigatud, noaga olid aga kehale joonistatud nooled. Naiste surnukehade kõrval lebasid salapärased amuletitaolised esemed: puidust kettad, kaelakeed, sõrmused.

Uurijad oletasid, et tegemist võib olla satanisti või sektandiga ning asusid nendega tegelema. "Linnas polnud ühtki satanistide seltskonda, keda me poleks teadnud. Igaks juhuks kuulasime kõik siiski üle.

Kuid nad on üsna rahumeelsed, kõige äärmuslikuma teona lõikusid ehk vast kasse," meenutas ekskriminalist.

Nüüdseks on selgeks saanud, et tapmistel polnud mingit usulist tagamõtet. Endisest operatiivtöötajast kogenud mõrtsukas püüdis kõikvõimalike sümbolite ja pentagrammidega ajada uurijaid lihtsalt segadusse.

Oma ohvreid otsis mõrtsukas Novosibirski ühest halva kuulsusega linnaosast. Kuigi kõigi surnud naiste isikuid pole kindlaks suudetud teha, on üsna kindel, et kui mitte kõik, siis enamik tapetuid olid prostituudid.

Ohvrite püüdmisel kasutas mõrvar sõiduautot. Pimedal ajal peatus ta tänavatel seisvate üksikute lõbunaiste juures, leppis nendega kokku seksuaalteenuste hinnas ja sõidutas tulevase ohvri lähimasse metsatukka.

Pärast seksuaalse rahulduse saamist tappis mees julmalt naise ja lõikus ta pisikesteks tükkideks. Ohvrite tükeldatud kehaosade juures süütas kurjategija lõkke. Ohvri pea pakkis ta alati kaasa võetud kapuutsi sisse.

Mõrtsuka iseloomulikuks käekirjaks oli, et ta võttis alati endaga kaasa ühe tüki ohvrist, millest ta vabanes siis, kui tappis järgmise ohvri ja jättis temalt mõne kehatüki endale mälestuseks.

Kahtluse all oli üle 5000 mehe

Tänavu 28. aprilli õhtul teatasid Novosibirski oblasti uurijad avalikkusele sensatsioonilise uudise: kinni on püütud maniakk, kes ligi kümne aasta jooksul tappis 17 naist. See on ametlikult välja käidud number, kuid mõningatel andmetel võis ta tappa isegi üle 30 inimese.

Uurijad on veendunud, et kätte saadi õige mees, sest talle on juba esitatud süüdistus kahe või enama inimese tapmise paragrahvi alusel. Tookord veel ei teatatud kahtlusaluse nime ega muid üksikasju.

Novosibirski uudisteportaal NGS.Novosti jagas politseinikelt saadud mõningast infot selle kohta, kuidas kurjategija kinni peeti ja kuidas teda 18 aastat taga aeti. Üksikasjalikke kommentaare uurimisorganid praeguseks veel andnud pole.

Kinnipeetu on 51aastane Novosibirski elanik, kes pärast prostituutide teenuste kasutamist nad tappis.

Uurimisorganid teatasid ajakirjanikele, et kogu juurdluse jooksul kuulati üle enam kui 3000 tunnistajat, võeti DNA-proovid üle 5000 mehelt, korraldati üle 300 molekulaargeneetilise ekspertiisi.

Nüüdisaparatuuri ja uusima tehnoloogia abil tehti lisauuringud kõigile asitõenditele, mille põhjal õnnestus välja selgitada võimaliku mõrtsuka genotüüp. Vastavat materjali leiti tapetute kehaosadelt. Selle võrdlemisel 5000 mehe andmebaasiga leitigi üks kokkulangevus, misjärel kahtlusalune vahistati.

Mõrtsukas on praegu vahi all. Politseinikel õnnestus tuvastada mitukümmend kohta, kus mees oli viimastel aastatel elanud ja viibinud. Nendest paikadest leiti läbiotsimiste käigus hulgaliselt asitõendeid, mis võivad aidata kindlaks teha motiive ja põhjuseid, mis sundisid maniakki sedavõrd julmi kuritegusid sooritama.

Sarimõrvad katkesid pärast 17. tapetut 2006. aastal. Viimase mõrvatud tüdruku kehaosad avastati kahest kotist Kalinini rajoonist, kuid mingit rituaalset sümboolikat surnukehaga enam ei olnud kaasas.

Uurijad ei suutnud mõrvatu isikut pikka aega tuvastada. Lõpuks avaldati retušeeritud foto ajalehes. Siis selgus, et tegemist on Novosibirskisse sutenööri alluvusse tööle tulnud lõbunaisega.

Pärast seda tapalugu mõrtsukas haihtus. Koostati küll kaks fotot, kuid ka nende põhjal ei õnnestunud kedagi vahistada. Ühe tunnistaja sõnul oli tapja umbes 40aastane mees, kes sõidab ringi punase või oranži Moskvitšiga ja lonkab tugevasti.

Uurijad arvasid, et kuna uusi ohvreid enam ei leitud, siis on sarimõrvar surnud või sattunud mõne teise kuritöö eest trellide taha.

Üht inimest kahtlustati pikka aega päris tõsimeeli. See oli eakas kooliõpetaja, kellelt pärast ülekuulamisi siiski kahtlustused maha võeti.

Ebaedu mõrtsuka leidmisel kutsus esile Venemaa uurimiskomitee juhi Aleksandr Bastrõkini pahameele, kes kihutas 2007. aasta sügisel Novosibirskisse, et kohtuda regiooni õiguskaitseorganite juhtidega.

Bastrõkini korraldusel taasalustati uurimist, kuid kinni polnud võtta millestki, sest uusi ohvreid enam polnud.

Psühhiaater Stanislav Grahovski oletab, et mõrtsukal võisid tekkida mingid põhjused, mis sundisid teda prostituutide jahtimist lõpetama. "Ilmselt ilmus sel ajal tema ellu naine, kes tinglikult meenutas talle ema, kellest ta suurt puudust tundis.

Tal polnud vajadust oma patoloogilisi soove, sest miski kompenseeris need isiksuse puudujäägid. Ma ei usu, et ta oleks loobunud tapmisest lõplikult. Psühhopaat otsib alati kinnitust oma õigusele," vestis psühhiaater.

"Peab rõhutama, et kurjategija teadis täpselt, mida ta tegi," selgitas meditsiinidoktor Fjodor Kondratjev.

"Ta ei ole vaimselt haige selle sõna otseses mõttes, kuigi tema teod ei vasta kahtlemata üldtunnustatud käitumisnormidele. Sellist inimtüüpi kirjeldati esimest korda ülemöödunud sajandil Londonis. See on kõigile tuntud Rappija Jack, kes võitles moraalsuse eest Inglismaa pealinnas."

Nii võib ka antud juhul oletada, et Novosibirski prostituute tapnud mees oli mõistnud, et politsei tegevusest jääb väheseks. Tema eesmärgiks oli vabastada linn prügist.

Väikepoodnik ja hea pereisa

Kuigi ajakirjanikud nuhkisid kinnipeetu ja kahtlusaluse nime välja juba varem, kuulutati see ametlikult välja 6. mail. Selleks osutus 51aastane kohalik elanik Jevgeni Tšuplinski, kes muide võeti esimest korda kinni juba 2006. aasta mais, kuid tookord ei suudetud teda kuritegudega seostada ja ta lasti vabadusse.

Tollal oli päevakorral mitte 17, vaid 26 naise tapmine. Kümme aastat hiljem võeti ta uuesti vahi alla.

Kuna uurimisorganid infot arvatava sarimõrtsuka kohta eriti agaralt ei jaga, siis on Venemaa ajalehed ja infoportaalid püüdnud koguda andmeid iseseisvalt. Alljärgnevalt lühidalt mehest, keda kahtlustatakse 17 lõbulinnu tapmises.

Tšuplinski oli oma korteriühistu aktivist ja juhatuse liige. Mees võttis aktiivselt osa koosolekutest, pooldas turvakaamerate paigutamist hoovi, et autodel silma peal hoida. Teda austati ja tema austas teisi inimesi.

Ta armastas väga koeri, aretas puudlikoeri, kusjuures tema kasvandikud osalesid koguni koertenäitustel. Kõigele lisaks oli ta eeskujulik ja hoolitsev pereisa oma kahele teismelisele tütrele. Teistel andmetel pidavat tal olema hoopis kaks poega.

Tšuplinski töötas 1990. aastatel miilitsas. Ta on töötanud ka turvamehe, taksojuhi, remondimehe, isegi parteiagitaatorina. Hiljem avas ta oma kaupluseketi, kus müüs metalltooteid ja peenrauakaupa.

Ta abikaasa on erakliinikus hambaarst, kellega töötavad praegu psühholoogid. Nad olid abiellunud 2000. aastate alguses, kui tapmised olid lõppemas või juba lõppenud (tapetute jäänuseid leiti kuni 2006. aastani).

Saritapja naine ei suuda siiani uskuda, et elas hulk aastaid ühe katuse alla seksuaalmaniaki ja sadistiga.

Naabrid iseloomustasid Tšuplinskit heasüdamliku, meeldiva, sümpaatse, osavõtliku ja tähelepaneliku inimesena. Nad ei suuda samuti uskuda, et see inimene oleks võinud sooritada selliseid jälke mõrvu.

Vahistatu ei ole end süüdi tunnistanud

Venemaa ajakirjanduse andmetel väidab 17 naise tapmises kahtlustatav Jevgeni Tšuplinski, et uurijatel pole piisavalt tõendeid tema osalemise kohta nendes tapmistes. Seepeale palus mehe advokaat Mihhail Žukov muuta tõkendit, lasta Tšuplinski vabadusse ja panna ta koduaresti.

Vastav kohtuistung oli kinnine, kus prokurör Dmitri Potapov väitis, et juurdluse andmetel on Tšuplinskil kavas Venemaalt jalga lasta. Lisaks oli võimalus, et mees võib jätkata tapmisi või takistada juurdlust asitõendite hävitamisega. Seetõttu jättis kohus mehe endiselt vahi alla, esialgu vähemalt juulikuuni.

Siis tuleb kohtul langetada uus otsus: kas pikendada vahi all oleku aega või mees vabastada. Tšuplinski ise kohtusaalis ei viibinud ja temaga suheldi videopildi vahendusel.

Nimelt kardeti, et oma leidlikkuse ja füüsiliste võimete tõttu võib ta konvoeerijate eest ära põgeneda, kui teda hakatakse linna ühest otsast teise vedama. Advokaat Mihhal Žukov kinnitab, et tema kaitsealune on süütu ja talle on esitatud valesüüdistused.