Eesti uudised

Vingugaasiandur võib muutuda kohustuslikuks (10)

Agnes Saik, 10. juuni 2016 17:41
Kui gaasiboiler asub vannitoas, võib vingugaasi andur muutuda kohustuslikuks.Foto: Teet Malsroos
Majandusministeerium kaalub võimalust muuta vingugaasiandur kohustuslikuks korterites, kus gaasiboileri või -pliidi suitsugaasid juhitakse korstnasse ja põlemisõhk võetakse siseruumist.

Aasta algusest saadik järjestikku juhtunud vingugaasisurmad ajendasid riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni majandus- ja taristuminister Kristen Michalilt pärima, kas Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) on õnnetusi süstemaatiliselt uurinud ja jõudnud ka järeldusteni iga juhtumi osas.

Samal teemal

Minister Michal teatab vastuses, et kõigi nimetatud juhtumite osas on algatatud haldusmenetlus. Surmaga lõppenud õnnetustega seoses on politsei alustanud ka kriminaalmenetluse.

„TJA on täheldanud, et õnnetustel on olnud sarnased tekkepõhjused: ebapiisav põlemisõhu juurdevool ja suitsugaaside juhtimine valesse lõõri. Need puudused on olnud tingitud omavolilisest ümberehitamisest, sealhulgas gaasiseadme valest paigaldamisest. Lisaks on olnud gaasiseadmed ja korstnad hooldamata,“ vastab minister.

Küsimusele, kas viimase aasta jooksul on õnnetuste piirkonna gaasijaamades tehtud mingisuguseid muudatusi, vastab Michal, et TJA hinnangul ei saa õnnetused olla seotud gaasijaamadega, sest sealsed ümberkorraldused ei mõjutaks vingugaasi teket ega ventilatsioonisüsteemide toimimist.

Taoliste õnnetuste ennetamise ja vältimise kohta toob minister välja, et TJA hinnangul on parim abinõu vingugaasianduri paigaldamine. „Ettepanekut arvestades kaalume vingugaasianduri paigaldamise kohustuslikuks tegemist sellistes gaasiseadmega korterites, kus suitsugaasid juhitakse korstnasse ja põlemisõhk võetakse siseruumist. Samuti on kaalumisel kas ja kuivõrd on vaja täpsemalt reguleerida gaasiseadme korrashoidu, hooldust,“ märgib Michal vastuses riigikogu liikme Külliki Kübarsepa järelepärimisele, et ende ettepanekute realiseerimine ei eelda seaduse muutmist.

Michal lisab, et eriti oluline on inimestele teadvustada gaasiseadmetega seotud ohte, et suhtutaks tõsiselt õigete kasutustingimuste järgimisse.

Jaanuaris hukkus gaasiboileriga vannitoas Tallinnas 11aastane poiss ning vingumürgitusega toodi haiglasse 10- ja 16aastased lapsed. Märtsis suri vingumürgitusse Tallinnas kuueaastane poiss ning Narvas hukkus 15aastane tüdruk. Mais viidi Tallinnas haiglasse ühe- ja nelja-aastased lapsed.

Samal teemal

18.06.2016
Gaasileegi kummaline värv, mitu hukkunud last ja endiselt hulgaliselt vastamata küsimusi
12.05.2016
Mare Liiger hoiatab: vingugaasi nimetatakse vaikseks tapjaks