Kommentaar

Manfred Saks | Toome vietnamlased eestlasi sünnitama (45)

Manfred Saks, kolumnist, 10. juuni 2016, 17:35
Foto: Stanislav Moshkov
Pikaajaline madal sündimus on teinud Eestist väheneva ja vananeva elanikkonnaga riigi. Seda võetakse juba nii loomulikuna, et välja on mõeldud isegi uus sõnapaar „kestlik kahanemine“. Kestliku kahanemise vältimatuks kaaslaseks on vanemate inimeste osa järsk tõus, mis omakorda tekitab järjest suurema vajaduse lihtsama meditsiinipersonali järele, alates sanitaridest ning lõpetades hooldajatega, keda vananev ja üha tõbisem ning hädisem elanikkond vajab nagu õhku. See on tänase olukorra ja tuleviku natuke lihtsustatud, aga aus peegeldus.

Sünniabi Aasiast

Mida sellises olukorras teha? Kuidas olukorrast välja tulla? Lihtsaid lahendusi pole, sest isegi kui Eesti naiste sündimuskordaja tõuseks piisavalt, et peatada rahvaarvu vähenemine, jõuaks lisandunud lapsed tööjõuturule 20 aasta pärast, ning sanitaride ja hooldajate palgatasemed kipuvad ka edaspidi pigem sinna miinimumpalga lähedale jääma. Lühidalt: kõik on halvasti.

Mida on seesuguses seisus teised riigid teinud? Levinuim variant on tööjõu import. Tuuakse sisse inimesi teistest riikidest, et teha ära töö, mida meie enda inimesed ei taha teha või mille jaoks meil endal inimesi ei jätku. Aga võtame siis õppust naabritelt? Hooldustöö on hea näide, kus Rootsi ja Norra meditsiiniline abipersonal on valdavalt Kagu-Aasia päritolu. Kas see võiks olla ka meie tee?

Kummalisel kombel võiks taolise tööjõu import aidata kaasa ka sündimuse kasvule. Kuidas?

Eri riikides tehtud uuringud on näidanud, et igas põlvkonnas (lihtsustatult ka igast aastakäigust) ei saa lapsi umbes 10% naistest. Meestest ei saa aga järeltulijaid hinnanguliselt 15–20%. Kuna sisserändajatest sanitarid ja hooldajad on peamiselt noored naised, suurendaks see kindlasti meie nn beeta-isaste võimalust endale sobiv kaasa leida. Skandinaaviamaades taoline mudel tegelikult juba toimibki. Olen ise imestusega Stockholmis ja Malmös taolisi paare jälginud. Ilmatu suure õllekõhuga neljakümnendates kohalik mees koos piitspeenikese filipiinlannaga kaksikutekäru lükkamas.

Eestlasi sünnitama

 Erinevalt Rootsist, kus ka madalama sissetulekuga mehed saavad Taisse või Vietnami pruuti otsima sõita, saavad meie majanduslikult mitte kõige paremal järjel olevad üksikud mehed taolisele reisile vaid internetis kaasa fantaseerida. Pigem elavad nad veel 40–50aastaselt koos emaga, et kulusid kokku hoida. Seega, kui Põhjamaade tööjõuturule jõuavad Kagu-Aasia naised peamiselt meeste initsiatiivil, siis meil see mudel ei toimi.

Eesti peaks riigi kaasabil sisse tooma Tai, Vietnami, Filipiinide jt selle piirkonna noori naisi, kes õpivad oma kodumaal neli kuud intensiivselt eesti keelt, ning kelle hulgast näiteks 500 parimat aastas saavad otsepileti Maarjamaale. Usun, et tutvumisportaalid suudavad ka eesti peiud ja vietnami neiud kokku viia, et tüdrukutel oleks kohe koht olemas, kuhu elama tulla.

Miks mitte Süüria või India? Väga lihtne. Oluline on valida inimesi riikidest, kus on rohkem individualistlik ühiskond. Kui vaatame riikide poole, kus on suured perekonnad ja hõimud, siis ühe inimese sissetoomisega kaasneb minimaalselt 50 sugulast. Olen nõus, et see on natuke rassistlik, aga samas aus ja pragmaatiline lähenemine.

Tegemist oleks olukorraga, kus kõik osapooled võidavad. Riigi jaoks on selline olukord nagu kaks ühes lotovõit. Me toome laste- ja abieluturule mehed, kes muidu ei leia endale naist ning kelle potentsiaal ei leia rakendust rahvastiku taastootmisel. Teiseks, me leiame tööjõu, kes teeb ära töö, mille tegemiseks meil kohalikku tööjõudu napib, mis iganes põhjustel. Aga mida veel väikesele ja vananevale riigile vaja on? Aus vastus on, et mitte midagi. Siis ongi ju kõik hästi!

45 KOMMENTAARI

ü
üheülbaline propa 13. juuni 2016, 13:20
mnjaa,, et siis meie naised rabavad tööd teha ja hakkavad sünnitusmasinaid ülal pidama. Kõik need võõramaised naised armastavad tilu-lilu ja shoppamis...
(loe edasi)
j
jah 12. juuni 2016, 21:01
Olen Soomes jälginud neid nõndanimetatud tööloomi aasialasi, no andke andeks hullemaid laiskvorste annab otsida, pealegi kui arvestada, et nende virk ...
(loe edasi)
Loe kõiki (45)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee