Eesti uudised

Laevakaitsja kiri India vanglast: loodame väga, et saame siit varsti välja! (6)

Kristiina Tilk, 10. juuni 2016 06:00
KOHTUMAJAST VANGLASSE: Alvar Hunt pärast otsuse väljakuulutamist 11. juunil.Foto: Alar Truu
Laevakaitsja Alvar Hunt kirjutab Indiast Puzhali vanglast, et tema inglastest kaaslasi külastasid vanglas Suurbritannia välisasjade nooremminister Hugo Swire ja saadik Indias Dominic Asquith. "Nende selge prioriteet oli põhjendamatult süüdistatud endiste sõjaväelaste vabastamine," kinnitab Alvar.

Swire on kohtunud ka osariigi valitsuse liikmetega. Alvar ütleb, et kõnekas on see asjaolu juba seetõttu, et kunagi varem pole vanglat, kus laevakaitsjaid trellide taga hoitakse, nii kõrged ametnikud külastanud.

Laevakaitsja kiri India vanglast. Foto: Alar Truu

Advokaat Thushara James, kes laevakaitsjaid praegu esindab, käis meestele rääkimas oma plaanidest. Kõigepealt taotleb ta meeste vabastamist kautsjoni vastu, sest kogu apellatsiooni arutelu kestus on Indias üsna prognoosimatu.

Samal teemal

"Põhiargumentideks kaitses saab olema ka ülejäänud tsiviliseeritud maailmale arusaadav: tegemist on üheselt mereõigusliku juhtumiga," kirjutab Alvar.

Ta selgitab: "Mereturvaettevõttele AdvanFort kuuluvad relvad olid laeva varustuse osa laeva funktsiooniga seotult. Ettevõtte vastutust ei saa üle kanda meeskonnale isegi siis, kui mõne litsentsi suhtes on vaieldavusi."

Alvari sõnul pole ju samal põhjusel laevakaitsjate asjas tähtsust isegi sellel, kummal pool rannikuvee piiri laev kinnipidamise hetkel viibis. Selgelt on säärasel juhul, kui merepiiri rikuti, süüdi laeva kapten või tüürimees, mitte aga meeskonnaliige.

Samuti kirjutab Alvar, et Thushara James on heitnud neile ette, et nad ei olnud aktiivsemad, kui samadel alustel 2014. aastal osariigi kõrgem kohus süüdistused tühistas.

"Legaalselt ei olnud siis ühtegi takistust meie riigist lahkumiseks. Peale selle, et India lihtsalt ei tagastanud meie passe ega andnud väljasõiduviisat. Poliitiline vaikus sellel ajal võimaldas Indial ajapikku kaasuse teistpidi keerata. Seda on tänaseks ka saatkonnad tunnistanud," teatab Alvar.

Alvar tuletab meelde sedagi, et India ei ole reageerinud europarlamendi resolutsioonile, mis nõuab juhtumi kiiret lahendamist.

Laevakaitsjate juhtumi kronoloogia

2. oktoober 2013: India osariigi Tamil Nadu rannikuvalve peab kinni laeva Seaman Guard Ohio, mille pardal on 35 meest, neist 14 eestlased.

18. oktoober: laeva meeskond võetakse vahi alla.

30. detsember: esitatakse ametlik süüdistus. India võimud süüdistavad mehi ebaseadusliku kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja territoriaalvetesse sisenemises.

8. jaanuar 2014: Tuticorini ringkonnakohus tühistab meeste kautsjoni vastu vabastamise.

26. märts: Tamil Nadu osariigi kohus otsustab laevakaitsjad siiski kautsjoni vastu vabastada.

5. aprill: 34 laevakaitsjat pääsevad vanglast, üks meeskonnaliige jääb trellide taha.

10. juuli: Tamil Nadu ülemkohus lükkab tagasi laevakaitsjate vastu esitatud süüdistuse, kuid see otsus kaevatakse kolm kuud hiljem India ülemkohtusse.

2. juuli 2015: India ülemkohus leiab, et on tehtud õiguslikke vigu ja asja tuleb uuesti arutada.

11. jaanuar 2016: Tuticorini kohus mõistab 14 eestlasest laevakaitsjat viieks aastaks vangi. Pärast otsuse väljakuulutamist viidi nad otse kohtusaalist vanglasse.

27. jaanuar: laevakaitsjad kaebavad otsuse edasi ja paluvad end kautsjoni vastu vabastada.

29. veebruar: kautsjonitaotlus lükatakse kohtus tagasi, edasikaebamise esimeseks kuupäevaks pannakse 1. juuni.

1. juuni: kohus lükkab mitme asjaosalise ning alama kohtu poolt puudulike materjalide tõttu arutelu edasi 15. juunile.

Samal teemal

11.09.2017
4 AASTAT INDIAS KINNI | MIS SEAL KOHTUS TOIMUB? Eesti laevakaitsjate saaga sai järjekordse kurva jätku
12.09.2016
Laevakaitsjate lõputu õudusunenägu: kolm aastat tagasi algas Indias meie meeste vintsutamine
23.06.2016
Kas alusetult vangis – laevakaitsjate relvad olid ikkagi legaalsed?
19.06.2016
Laevakaitsja kiri India vanglast: vangide vahetuse lepingust meil tegelikku kasu ei ole