Eesti uudised

TALLINNA LENNUJAAM SULETI ENNE VIIMASE LENNU SAABUMIST | Reisijad on pahased: infosulg, magamatus ja ebainimlikud ootamistingimused (31)

Gerly Mägi, 9. juuni 2016 14:32
Reisijad Vantaa lennujaama lamamistoolidel ootamas oma lendu EestisseFoto: Erakogu
Eile kell 21.20 Frankfurdist lennukiga Eesti poole teel olnud inimesed maandusid öösel hoopis Helsingis, sest Tallinna jõudis lend 40-minutilise hilinemisega, mis tähendas, et maanduda ei saanud, sest lennujaam oli remonditöödeks juba suletud.

Öö Helsingi lennujaamas veetnud reisijad saabusid Tallinna lennujaama alles täna hommikul 10.30. Ärevast ootamisest ja unevõlast hoolimata olid saabujad õnnelikud, et lõpuks koju jõudsid.

Lennujaamas ootasid reisijate lähedased kannatamatult lennuki maandumist. Üks vene keelt kõnelev noormees uuris infoekraani juures seisnud inimestelt, mis kuvaril kirjas on. "Lennuk maandus," teatati talle ning mees ohkas raskelt. "Lõpuks ometi!"

Ootesaali klaasi taga otsisid ootajad pilguga tuttavaid pagasilindi äärest. Nende hulgas ka Pille, kelle tütar eile Frankfurdist koju pidi jõudma.

"Kodulehe peal ei olnud mingit infot, tänu tütrele ja turvatöötajale ma olukorrast kuulsingi," on Pille infosulu tõttu pahane.

Neiu sõnul said nad Helsingisse suundumise kohta teada kaptenilt hetkel, mil lennuk oli juba Tallinna kohal. "Piloot ütles, kui me oleks juba Frankfurdis teadnud, et me siin ei saa maanduda, siis me ei oleks isegi õhku tõusnud."

"Helsingisse jõudes istusime tund aega lennukis, selle aja jooksul üritati leida majutust. Mõne aja pärast öeldi, et 100 km raadiuses on kõik hotellid täis," meenutab segadust Mart.

"Ootasime informatsiooni Helsingis päris kaua ja siis saime teada, et esimene lend Tallinnasse läheb arvatavasti kell 10," räägib Pille tütar. "Saime ka öösel 13eurose voucher’i ning hommikul 7eurose, et kohvikust süüa saaks."

Mardi sõnul ei olnud neil lennujaamas võimalust isegi eralduda privaatsemasse ruumi või VIP-lounge’i, vaid öö tuli mööda saata ooteruumi kõvadel toolidel. "Seal oli ka umbes paarkümmend lamamistooli, millel mõned pikutada said, joped peal. Teised aga istusid kõvadel toolidel või jalutasid ringi," kirjeldab ta ootamist Helsingis.

Reisijad Vantaa lennujaama lamamistoolidel ootamas oma lendu Eestisse. Foto: Erakogu

"Eeldasin, et sellisteks puhkudeks ollakse valmis, mida teha isegi juhul, kui pole hotellikohtasid. Oleks võinud ju olla eraldi ruum või business lounge... kas või oleks saanud lennukist mõned padjad-tekid tuua."

Hilisem saabumine tekitas kaost eelkõige reisijate edasistes plaanides. Kel jäi ära ärikohtumine, kes lükkas edasi hambaarsti visiidi.

Üks reisijatest võtab olukorra kokku: "See oli halbade asjade kokkulangemine – Saksamaal oli äikesetorm, Eestis lennujaamatööd, Helsingis suurüritused. Selliseid asju tuleb ikka ette, mis teha."

Tallinna lennujaamas toimuvad hetkel lennuradade laiendus- ja rekonstrueerimistööd, mistõttu võib hilinevate lendude puhul tulla ette, et see suunatakse maanduma Helsingis või Riias.

Lennujaama pressiesindaja Priit Koffi sõnul on kõiki lennufirmasid sellest teavitatud, et ometi lubatakse aeg-ajalt siiski viimasel hilineval lennul maanduda.

"See sõltub ehitustöödest, kui need võimaldavad hoida kauem lahti, siis seda ka tehakse. Pühapäeval hilines Lufthansa lend samuti, maandus 1.26. Siis hoiti rada kauem lahti ja tuldi lennufirmale vastu."

Koffi sõnul teavitati Lufthansat eile enne õhkutõusmist, et viimane võimalus maandumiseks on kell 00.45. "Seega ei ole piloodi sõnad, et "oleks nad teadnud, et rada kinni, poleks nad õhkugi tõusnud" pehmelt öeldes päris õiged. Eile teavitati Lufthansa lendu veel eraldi, et nad ei jõua enne raja sulgemist, kuid tulema hakkasid nad sellegipoolest."

"Kõik ehitustegevuse ja raja sulgemisega seotu on ääretult ajakriitiline, sest töid tuleb väga täpselt planeerida. Lennujaam peab tagama lennuraja ohutuse lennuliiklusele hommikul kella kuueks, kui algab nii-öelda väljalendude hommikune laine," selgitas Koff ehitustööde planeerimise omapära.

Lufthansalt kommentaari saada ei õnnestunud. 

Samal teemal

09.05.2016
Hilinev Viini lennuk maandub Tallinna asemel Riias, sealt tuuakse reisijad bussiga koju