HÜVASTI, TOOMPEA!: Mihkel Raud rääkis «Terevisioonis», et võinuks ju 2019. aasta valimisteni riigikogus tiksuda, ent see talle ei sobi ning ta tahab naasta televisiooni.Foto: Alar Truu
Karoliina Vasli 9. juuni 2016 06:00
Ajakirjanikest riigikogulased nendivad, et poliitmä ngudes illusioonid purunevad.

Uudis, et Mihkel Raud lahkub riigikogust, tuli kui välk selgest taevast! Oma tuttavatele oli Raud mõttest rääkinud juba pikemat aega. Nagu tuntud laulusõnad ütlevad: ükskord prahvatab vimm, mis kogunend salaja…

Teisipäeva õhtul teatas Raud ERRi vahendusel, et on poliitikuna läbi kukkunud. "Ma ei ole pettunud riigikogus. Valdav osa riigikogu liikmetest teeb oma tööd südame ja vastutustundega, seda võin ma käsi südamel kinnitada. Ma olen pettunud pigem iseendas. Iseendas poliitikas," sõnas ta.

Lahkumise tagamaid avas ta veidi pikemalt eilehommikuses "Terevisioonis." Ta kurtis, et mis ta ka ei öelnud, kõik seoti ikka poliitilise agendaga ehk ta ei saanud õigupoolest debatis osaledagi. Ta kurtis ka, et kuigi meil on parlamentaarne demokraatia, siis riigikogulased piirduvad asjast rääkimisega, tegusid teha ei saa.

Saatejuht Urmas Vaino uuris, kas riigikogu on kummitempel. "Absoluutselt! Selles ei ole mingit kahtlust," vastas Raud kärmelt. "See ei pruugi olla halb, ei pruugi olla hea, see lihtsalt on niimoodi," selgitas ta.

"Poliitilised otsuses sünnivad mujal kui riigikogus." Raua sõnul on parlamendi funktsioon luua illusioon, et kõik ühiskonnas vastu võetud otsused on läbinud demokraatliku debati, mis ka osalt vastab tõele, ent suurel määral paraku mitte.

Kõrvalseisjale võib tunduda, et otsus riigikogust lahkuda tuli üsna ootamatult, ent tegelikult mitte. Mitu allikat viitasid Õhtulehele, et Raual oli juba pikemat aega kõrini, et ta pidi olema vaid käsutäitja ning nupulevajutaja.

See viskaski tal lõpuks üle, kuna ta oleks oodanud rohkem diskussiooni. Tea, kas just tüdimusest, ent Raud ei olnud eriti aktiivne ka riigikogu istungitel. Kogu ametiaja (alates 2015. aasta kevadest) jooksul võttis ta sõna vaid 14 korda. Viimati tänavu aprillis.

Raual viskas üle, et ta on vaid käsutäitja

Endine ajakirjanik Tanel Talve rõhutab siiski, et põhitöö ei käi vaid saalis. "Mõni saadik käibki vaid infotunnis, et siis seal sõna võtta – telekas ju näidatakse! Aga tegelik töö on ikka mujal."

"Loomulikult ei tulnud ma siia utoopiliste ootustega, et löön jalaga ukse lahti ja kõik toimib," sõnab Talve ja lisab, et eks raske oli harjuda ka sellega, et kõik protsessid võtavad seadusloomes nii kaua aega. Ta nendib, et ärritab, et paljusid asju ei saa muuta, aga sellega tuleb leppida.

Aastaid Eesti Ekspressis töötanud Viktoria Ladõnskaja tunnistab, et ajakirjanikuna mõtles ta, et tuleb riigikokku ja teeb kohe kõik asjad, mis südamel, korda.

"Ma arvasin, et parlamendis on konkurents heade ideede vahel, aga esimene aasta on mulle näidanud, et kui sul on hea idee, siis ei konkureeri ainult ideed, vaid konkureerivad ka poliitikad ja erakonnad, ning see võib sinu hea idee edasiarendamist takistada. Minu jaoks oli see uus ja ootamatu tunne – isegi ebameeldiv üllatus," märgib ta, kuid lisab, et kui sa tead, milleks sa seda tööd tegema tulid, kui sa mõtled oma valijate, Eesti riigi ja oma maailmavaate peale – siis on see kõik seda väärt.

"Kummitempel? Ma arvan, et just selleks on vaja uusi inimesi, kes mängivad ausalt, kelle jaoks poliittehnoloogia on võõras sõna ja kes teevad asju südame järgi."

Nool: mõne seadusega kiirustatakse

Poliitikas pettunud ja IRList lahkunud endine riigikogulane Erki Nool riigikogu kummitempliga võrdlema ei kipu, kuid mõistab, miks võib säärane mulje jääda.

"Möönan, et osa seadusi võetakse vastu kiirustades. Eelnõu tuleb mõne ministeeriumi lauasahtlist ja võetakse riigikogus kiirustades vastu huvigruppe kaasamata," näitlikustab ta.

"Aga on muidugi ka vastupidiseid näiteid, kus arutatakse küsimusi väga pikalt." Mis Rauda puutub, siis ta peab esitama riigikogule ametliku lahkumisavalduse. Tulevikuplaanide osas on ta kinnitanud, et hakkab sügisel taas juhtima TV3 saadet "Kolmeraudne."

Mihkel Raua asendusliige on Hugo Treffneri gümnaasiumi filosoofia ja usundiloo õpetaja Toomas Jürgenstein . Eile päeval polnud ta veel otsustanud, mis ootamatult süllekukkunud tööpakkumisega teha. Ta kuulis sellest teisipäeva õhtul, kui Mihkel Raud talle helistas.

Toomas Jürgenstein (Kuvatõmmis)

"Koolis olen juhtkonnaga juba seda arutanud, räägin ka erakonnakaaslastega ning kõige olulisem koosolek on veel ees – perekoosolek. Lähedaste arvamus on väga oluline."

"Mihkel pole läbikukkunud poliitik"

"Mihkel ei ole kaugeltki läbikukkunud poliitik, aga siin, endise Toompea vangla müüride vahel kujunenud olukord ja õhustik on samm-sammult ääretult kaugele loomemaailmast, kus Mihklil palju suuremad võimalused ome andega Eestit aidata," ütleb sotsist riigikogulane, filmimees Mark Soosaar.

Samal teemal

Kommentaarid  (23)

kusti 9. juuni 2016 15:00
Rauajupp adus lõpuks, temaga kaasas käiv ääretu küünilisus ei sobi saadikule (või juhtisid sõbrad sellele tähelepanu). Igatahes, "ajakirjanikuna" on tal kergem p....ka suust välja ajada. Usun, et otsuseni aitas jõuda ka Ossi nõme soolo eestlaste ründamisel. Teravat sulge talle edaspidiseks, annaks jumal jõudu suu kinnihoidmisel!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS