Maailm

Pinge kasvab: Suurbritannia rahvahääletuseni jääb vaid kaks nädalat (4)

Tiina Tamman, London, 9. juuni 2016 06:00
HÄÄLETUSSEDEL: Brittidelt oodatakse 23. juunil vastust küsimusele, kas jääda Euroopa Liitu või lahkuda sealt? Foto: AFP / Scanpix
Suurbritannia kodanikud otsustavad 23. juunil toimuval rahva­hääletusel, kas jääda Euroopa Liitu või astuda sealt välja. Nädala alguses langes naelsterlingi kurss pärast seda, kui avaliku arvamuse küsitlustulemused andsid edumaa Euroopa Liidust lahkumisele.

Ajakirja The Economist veebileheküljel saab vaadata küsitlustulemusi piirkonniti. Vaesemad piirkonnad on pigem lahkumise poolt, rikkamad tahavad aga liitu jääda. Kui Lõuna-Inglismaal tahaks lahkuda 44% ja jääda 42%, siis põhja pool sooviks lahkuda 47% ja jääda 39%.

Samal teemal

Walesis on lahkuda tahtjaid isegi 52% (jääda soovijaid 38%). Šotimaal on vastupidi: 52% tahaksid jääda ja 36% lahkuda. Noortest alla 24aastatest sooviks 60% jääda ja 22% lahkuda, samas kui vanemate inimeste puhul on need arvud vastavalt 58 ja 32.

Ajalehed The Times ja Financial Times seavad esirinda ikkagi liitu jäämise pooldajad (43% jääjaid, 42% lahkujaid), ent kuna küsitlusfirmad lubavad paariprotsendist eksimust, siis on tulemus tasavägine.

Majandusküsimused on siinjuures väga olulised. Inimesi huvitab tööhõive. Teisipäeval avaldatud ametlikust statistikast ilmneb, et siin elavatel Euroopa Liidu kodanikel on see 85,9% - seega 5% kõrgem kui Briti kodanikel.

Oluline on migratsiooniküsimus, mida käsitleti ka üleeilsel teledebatil peaminister David Cameroni ja Briti Iseseisvuspartei (UKIP) liidri Nigel Farage’i vahel. Telestuudio publik oli karm mõlema mehe suhtes. Cameronile heideti ette murtud lubadusi migratsiooni piiramise suhtes ja Farage’i süüdistati rassismi õhutamises.

Arutletud on ettevõtluse tuleviku üle. Näiteks Jaapani firma Hitachi juht ärgitas just äsja Euroopa Liitu jääma. Jaapanlaste investeeringud Suurbritannias puudutavad 140 000 töökohta. Liitu jäämist propageeris ka USA keskpanga juht Janet Yellen, kelle meelest on lahkumisel halb mõju Briti majandusele.

Samuti räägitakse, et Inglise keskpank varub juba lisaraha, kui välisinvestoritel peaks tekkima soov raha välja võtta. Kaubandusminister Sajid Javid hoiatas: "Väikeettevõtted on meie majanduse selgroog.

Ärge murdke seda tundmatusse hüppamisega." Camerongi paneb rahvale südamele mitte mängida oma laste tulevikuga. Küsitluste järgi peetakse aga lahkuda soovijate kampaaniat ausamaks kui Cameroni oma.

Võimalik, et rahvahääletuseks registreerimise tähtaega pikendatakse. Kell kukkus ööl vastu kolmapäeva, ent viimasel minutil ei pidanud arvutisüsteem soovijate tulvale vastu.

Need arvatakse olevat noored, kes olid varem registris näiteks ülikooli kaudu, ent mullune seadus kohustas iga valimisealist kodanikku end ise hääletamiseks registreerima.

See on 23. juuni rahvahääletusele oluline punkt, sest tulemuse juures võib määravaks saada just osavõtuprotsent; noored on samas märksa enam huvitatud liitu jäämisest.

Samal teemal

06.06.2016
Brexiti pooldajad ülekaalus
25.05.2016
Küsitlus: britid jäävad Euroopa Liitu
18.04.2016
Ka Rootsi? Suur hulk rootslasi ei taha enam euroliidus olla
04.04.2016
Brexiti otsustavad Briti noored