Maailm

FOTOD | Sudaan andis Itaaliale välja eritrealase, kes on smugeldanud Euroopasse kuni 8000 migranti (12)

Toimetas Kristin Aasma, 8. juuni 2016 15:24
Inimkaubitseja Mered Medhanie Itaalia politseinike vahel Palermo lennuväljal 8. juunil 2016. Medhanie andis Itaaliale välja Sudaan.Foto: AFP / Scanpix
Sudaan andis Itaaliale välja eritrealase, kes oli inimeste smugeldamise Aafrikast Euroopasse peamine organiseerija ja jõugu juht ning smugeldanud aastate jooksul Euroopasse kuni 8000 migranti. Eritrealase naine ja lapsed elavad Rootsis.

35aastane Mered Medhanie hüüdnimega Kindral peeti kinni mais Sudaanis ning saadeti eile Rooma, vahendas BBC.

Samal teemal

Briti võimude teatel arvatakse, et Medhanie korraldas paadiretke 2013. aasta oktoobris, kui Liibüast tulnud paat umbes poole tuhande inimesega Itaalia Lampedusa saare lähedal ümber läks ja uppus. Hukkus 359 migranti.

Itaalia uudisteagentuur Ansa teatas, et Medhanie’d süüdistatakse selles, et ta on ühe suurima kuritegeliku grupi juht ja organisaator, mis tegutseb Kesk-Aafrikas ja Liibüas. Prokurörid süüdistavad Medhanie’d võrgustiku pidamises koos etiooplasega, keda seni pole tabatud. Mehed ostsid kokku teiste jõukude röövitud migrante ning saatsid need peaaegu sõidukõlbmatute alustega üle Vahemere Euroopa poole. Ta nõudis migrantidelt Aafrikast Põhja-Euroopasse sõidu eest 5000 eurot, kirjutas Itaalia meedia. 

Medhanie inimkaubitsemise uurimist juhivad Sitsiilia Palermo linna uurijad.

Medhanie on värvikas kuju. Räägitakse, et ta sõitis ringi tankiga, olles oma välimuse kujundanud Liibüa viimase liidri Muammar Gaddafi järele. Itaalia ajaleht La Repubblica kirjutas, et pealtkuulatud telefonikõnedes oli mees kena ja tähelepanelik, kui ta suhtles Rootsis elavate naise ja lastega, kuid oma töös küüniline ja halastamatu.

Vastavalt kõnesalvestustele on ta smugeldanud 7000-8000 inimest. Ühes kõnes võis teda kuulda naermas migrandipaatide ülerahvastamise peale. Inimese elust ei hoolinud ta absoluutselt.

Uurijad on üpris lootusrikkad, et Medhanie teeb uurimisel koostööd ning aitab paljastada teisi smugeldajad, kes inimesi Liibüast Itaaliasse veavad.

2014. aastal saabus Itaaliasse 170 000 ja eelmisel aastal 153 800 migranti. Tänavu on meritsi saabunud sinna ligi 40 000 migranti.

Samal teemal

14.10.2016
HIRMUS! Saksamaal hammustas eritrealane somaallasel huule ja kõrvad ning pussitas ta pimedaks
09.06.2016
HUPS! Inimsmugeldaja pähe võeti kinni hoopis süütu põgenik?
10.06.2015
Liibüas ootab Euroopasse pääsu miljon põgenikku
04.05.2015
Merelt toodi ära tuhandeid pagulasi